25'inci Yılında Mölln Unutulmadı

İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’nın bugünkü seviyeye gelmesinde, belki de yerli Almanlardan daha çok emek harcayan, ter akıtan Türklere karşı 23 Kasım 1992 tarihinde Almanya’nın Mölln kentinde  yabancı düşmanı-ırkçıların  bir binayı kundaklamaları neticesin de gerçekleşen ve üç Türkün ölümüyle sonuçlanan elim olay bu tür ırkcı cinayetlerin ne ilki idi  ne de maalesef sonuncusu oldu.

Daha sonraları Solingen’deki cinayetle devam eden ve özellikle Türk/Müslüman göçmenlere karşı olayların seri cinayetlere dönüşmesi, Neonazi Yeraltı Örgütü’yle (NSU) doruk noktasına ulaştı.

Bütün bu yakmalar, planlı öldürmeler, sayısız  yaralamalar karşısında, yetkililer işlenmiş suçları, Müslüman azınlığa karşı hayali suçlamalar ve suçlarla örtbas etmeğe çalıştılar: Türklerden ve diğer müslümanlardan potensiyel suçlu  yaratma  cihedine giderek kamuoyunu yanılttılar.

Son yapılan Genel Seçimler bir kez daha göstermiştir ki, bu ülkede maalesef ırkcı ve yabancı düşmanı söylemler prim yapmaktadır. Bugün Federal Mecliste 92 Milletvekiliyle temsil eden afd gibi partilerin varlığı sadece bu ülkede yaşayan yabancılar ve Almanya için değil tüm dünya adına bir tehdittir. Bu ve benzer söylemler geçmişte bu dünyaya 2 dünya savaşı yaşatmıştır.

Bu dünyanın 3’üncü bir dünya savaşına daha tahammülü yoktur.

Bütün insanlık adına utanç teşkil eden ırkçılığı ancak el birliği ile yok edebiliriz.

Mölln katliamının 25. yılında bir kez daha , yetkili merci, kuruluş ve şahıslara sesleniyoruz: Almanya’da bu saatten sonra özellikle Türk ve diğer milletlere mensup müslümanlara karşı düşmanlığı ırkcılığı ortadan kaldırmanın yolu, dışlamamak, ötekileştirmemek ve potensiyel suçlu gibi topluma lanse etmemektir. Bu da farklı kültürlere mensup olanları, kabullenmek, kucaklamak ve bu çerçevede verilecek eğitimden geçer.

Mölln de ve diğer ırkçı cinayetlerde kurban giden Masum insanlara Allah’tan rahmet, ailelerine bir kez daha başsağlığı ve sabır diliyoruz.

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33