Almanya Seçimleri

24 Eylül Pazar günü Almanya da Federal seçimler yapılacak. Bu seçimler bir çok yönüyle biz Almanya da yaşayan göçmenleri de yakından ilgilendiriyor.

Diğer göçmenlerin dışında, sadece bir milyonu aşkın alman vatandaşı türk göçmen oy kullanma hakkına sahiptir.

Son iki yıldan beri Türkiye ile Almanya arasında meydana getirilen gerilim maalesef, her iki ülke açısından da, biz burada yaşayan müslüman göçmenler açısından da taşınamaz noktaya geldi.

Aklıselim her insan bu durumdan ciddi manada rahatsızlık duymaktadır. Bu duruma gelinmesinin sebebi çok daha fazla sorumluluk taşıması gereken siyasilerdir.

Burada şunu samimi olarak ifade edelim ki; kim haklı, kim daha fazla suçlu noktasından bakmıyoruz.

Her iki ülkenin çıkarları, tarihten gelen münasebetleri, ekonomik, siyasi, askeri ve insani ilişkiler açısından bakıldığında, biri birine muhtaç, birinin diğerinden vazgeçemeyeceği noktasında buluşuruz.

Bu kör dövüşünün hiç kimseye bir faydası olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu noktadan hareketle, iki ülke siyasilerini daha fazla sorumluluk içerisinde hareket etmeye davet etmekten başka yol olmadığını da biliyoruz. Burada ben bu noktada haklıyım, sen şu noktada haksızsın gibi işin teferruatına girmekde istemiyoruz.

Talebimiz, iki tarafa da aynı noktadan seslenmektir. Burada ki insanlar üzerinden siyasetinizi sürdürmekten vazgeçiniz şeklinde olacaktır.

Seçimlere gelecek olursak, başta oy hakkına sahip alman vatandaşı türkler olmak üzere tüm göçmenleri sandığa gitmeye ve oylarını kullanmaya davet ediyoruz.

Bu çağrımız herhangi bir siyasi parti’yi tercih konusuda olmayacaktır. Bu tercih seçmenlere aittir. Ancak, artık çağımız da insani bir suç olan, ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme, dışlama gibi utanç verici fikirler savunan, afd gibilere dikkat edilmelidir.

Bu utançverici fikir sahiplerine yol vermemek için bile olsa sandığa gitmeli, size ve bu ülkenin geleceğine hizmet edebileceğine inandığınız partilere oylarınızı kullanmalısınız.

Seçimlerin şimdiden bu ülke için ve tüm dünya barışı ve huzuru için hayırlı olmasını dilerim.

İhsan Öner

ATİB Genel Başkanı

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33