Almanya'ya Ne Oluyor?

Almanya bütün dünyada demokrasiye, insan hak ve hukukuna çok değer veren bir ülke olarak bilinmektedir. Anayasasıyla, kurum ve devlet teşkilatlarıyla yerli yerine oturmuş ve başka ülkelerdeki insan haklarını yakından izleyen sivil toplum kuruluşları ile isim yapmış bir ülkede hergün bir Türk kuruluşu veya ibadethanesi saldırıya uğrarken, insanlar korkutulurken, bu haberler bırakın Alman medyasını, yakındaki güvenlik görevlilerini bile harekete geçirmeye yetmemektedir. Bazen nerede yaşadığımızı, hangi ülkenin güvenlik sistemi içinde olduğumuzu düşünmeden edemiyoruz.

İki gün içerisinde iki teşkilatımız saldırıya uğradı, duvarlarına malum sloganlar yazıldı ve hâla suçlular yakalanmadı ve insanların yüreğindeki endişe giderilemedi.

Bu ülkede otuz yıldır faaliyette olan önemli bir sivil toplum kuruluşu olarak, yetkililere sormak istiyoruz: “Harekete geçmek, suçluları yakalamak için neyi bekliyorusunuz? Eğer bu hareketsizlikte bir kasıt yoksa (ki, biz bir kasıt olduğuna inanmıyoruz) niçin suçlular yakalanamıyor. İstihbaratı ile ünlü bu ülkede bu tür eylemler karşılıksız kalacaksa, bizler kime ve neye güvenelim? Yoksa bazı çevreler tarafından güvensiz ve endişe içinde yaşanmamız mı isteniyor?

Bugünlerde bütün Türk toplumunda sorulan sorular bunlardır. Bir hukuk devletinde hiç kimsenin bir kısım insanları kendi hallerine bırakmaya, onları endişe içinde yaşatmaya hakkı yoktur.

Buradan bütün yetkililere seslenmek istiyorum:

Lütfen barış içinde yaşayan insanların huzurlarını bozmaya izin vermeyin! Buna izin verenlere de geçmişte ve başka ülkelerde yaşanmış çeşitli kötü olayları örnek göstererek, bu tür davranışlardan vazgeçirmeye çalışın. Çünkü Türk toplumu olarak gerçekten de bu tür eylemlerin hedefi olmaktan sabrımız taşmak üzeredir. Hukuk, bir fert, bir grup, bir mezhep için değil herkes için vardır ve bu ülkedeki sağduyu sahibi insanları buradaki Türk insanının da hukukunu savunmaya çağırıyoruz.

ATİB Genel Başkanı

İhsan Öner

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33