ATİB TÜRKİYE EĞİTİM VE KÜLTÜR GEZİSİ

Geleneksel hâle gelen ''ATİB Türkiye Eğitim ve Kültür Gezisi''ne bir yenisi daha eklendi.

İstanbul başta olmak üzere Bursa ve Çanakkale’deki tarihi mekânları ziyaret eden ATİB gezi kafilesi bir hafta boyunca Anavatan Türkiye’yi dolaştı.

Gruplar halinde Hannover, Düsseldorf ve Stuttgart Havalimanları‘ndan uçarak İstanbul’da buluşan ATİB Gezi  Kafilesi'nin ilk durağı İstanbul şehri oldu. İstanbul’un manevi mimarı Eyüp Sultan Hazretleri’nin makamı, Topkapı Sarayı, Sultanahmet  Camii, Ayasofya Camii ve Süleymaniye Camii  gibi manevi ve tarihi mekânlar ziyaret  edildi.  Öte yandan Miniatürk alanını gezmek ülkemizi yakından tanımak isteyen gençlerimiz için ayrı bir bilgi kaynağı oldu.  Başta Türk-İslam Eserleri Müzesi ve Topkapı Sarayı Müzesi olmak üzere ülkemizin kültürel  varlığını  sergileyen mekanlar tüm katılımcıları gururlandırdı.

Üç gün üç gece kaldığımız İstanbul'dan üzülerek ayrılırken Osmanlı Devletine başkentlik etmiş başka bir şehir ATİB Gezi Kafilesi'ni bekliyordu: Bursa. Büyük edebiyatçımız Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Beş Şehir' isimli kitabında geniş yer ayırdığı Bursa aynı zamanda Hacivat ve Karagöz'ünde anayurdu. Yeşil Bursa'da zaman; her zamanki gibi tarih ve kültür kokuyordu. Unutmadan belirtelim; Bursa yalnızca kış turizminin değil, Türk sanayisinin de kalbi olan bir şehir. 

1 gece kaldığımız Bursa seyahatimizi Emir Sultan Ziyareti ile tamamladık. Ve Çanakkale'ye geçtik.

Üzüntü ve gururu birlikte yaşayabileceğiniz bir şehrimiz Çanakkkale. ''Şu Boğaz Harbi nedir? Var mı ki dünyâda eşi? '' diye başlayan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Şehitlerine şiiri gezi boyunca  hafızalarımıza işlendi. Sürekli şehitlerimizi hatırladık ve andık. Rehberlerimiz hem bize eşlik etti hem de Çanakkale ile ilgili  katılımcılara bilgiler verdi.  Aziziye Tabyalardan başlayan 'Şehitlik' ziyareti;  Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı, Binbaşı Hüseyin Hilmi Bey, Soğanlıdere Şehitliği, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı ve  Şehitlik Abidesi gibi  mekan ve konuları kapsadı. Şehitlikleri ziyaret ederken  şehitlerimize Fatihalar ve Yasinler okuyup gönderen ATİB gençleriyle hepimiz ayrı ayrı gururlandık. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ziyareti ise geziye ayrı bir heyacan kattı. 

İki gece kaldığımız Çanakkale'den ayrılırken gençlerimizin  Türkiye’yi daha çok sevdiklerine  ve tarih bilinçlerinin arttığına şahit olduk.  Bütün bunlar bize gösteriyor ki,  Avrupa ülkelerinde doğup büyüyen genç nesillerimizin kimliklerinin oluşmasında bu geziler oldukca büyük katkı sağlamaktadır.

Bir hafta süren 'Türkiye Kültür ve Eğitim Gezisi'nde; ATİB Kadınlar Teşkilat Başkanı Hacer Diker, BW Bölge Başkanı Melda Beyazıt, Wuppertal Başkanı Saffet Yaraş, Mülheim başkanı Ayşe Gedikli yer aldılar.  ''Anavatan Türkiye’yi daha yakından tanımak amacıyla bu geziyi düzenledik'' diyen Hacer Diker, ''ATİB Kültür ve Eğitim Gezileri bir gelenektir ve gelenek olarak sürecek.  Bu gezimizle özellikle gençlerimize ve yetişkinlerimize Türkiye’nin kültür ve tarih değerlerini ve tabii güzelliklerini tanıttık. Geziye katılanlar Türkiye’nin tabii güzellikleri ile tarih ve kültür zenginliklerini birebir yaşadılar ve Anavatanlarını yakından tanıma fırsatı buldular'' yorumuyla ATİB Kültür ve Eğitim Gezisi'ni özetliyor.

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33