ATİB Fürth Türk Ocağı 40. Yılını Kutluyor

ATİB Bünyesinde Hizmet veren Fürth Türk Ocağı yaptığı çalışmalara Kuruluşunun 40’ıncı yılı münasebetiyle biraz daha hız vererek 40.yıl adına bir çok Faaliyet programı düzenlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Zaferi yıldönümü sebebiyle ATİB Kültür Sanatlar Birim Başkanlığının hazırlamış olduğu Bir tiyatro program ile Fürth ve çevresindeki vatandaşlarımıza güzel bir gün yaşatan Fürth Türk Ocağı. Geçtiğimiz hafta sonu ise Kutlu Doğum ve Kur’an Tilaveti programıyla bir başarılı çalışmaya daha imza atarak takdirleri toplamaya devam ediyor.

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner ve T.C. Nürnberg Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Mümin Şener beylerin Misafir olarak katıldığı, Nürnberg’de ki Kutlu doğum ve Kur’an tilaveti programına vatandaşlarımızın ilgisi büyüktü.

İstiklal Marşının okunmasının ardından, ATİB Fürth Türk Ocağı Selimiye Cami Din görevlisi Hüseyin Nalkıran Hoca’nın Kur’an Tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Başarılı Dernek başkanı Hakan Öztürk “Fürth Türk Ocağı Olarak 40 yılı geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz, öncelikle teşkilatımızı bu günlere gelmesinde gayreti emeği ve fedakârlığı bulunan ve ahirete intikal etmiş büyüklerimizi rahmetle minnetle yâd ediyor bizleri hiç bir zaman yalnız bırakmayan Fürth Türk ocağı mensuplarına ve sizlere katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Derneğin ilahi gurubunun okuduğu ilahilerden sonra, T.C. Nürnberg Başkonsolosluğu Din Hizmetleri ataşesi Mümin Şener Kutlu doğum haftasıyla ilgili sunumunda; ‘’Müslüman güvenilen insandır, sözünde durur, hile yapmaz, güvenilen insandır, emanete ihanet etmez, dürüsttür ve herkesin emin olması gereken bir insandır’’ şeklinde hadis ve ayetlerle Müslümanın tarifini yapmaya çalıştı.

Avrupa’da Nesillerimize sahip çıkmamız gerektiğinin altını çizerek, komşuluk ilişkileri üzerinde durdu ve ‘’Komşusunun emin olmadığı kimse cennete girememiş.’’ Hadis-i şerifiyle sözlerini tamamladı.

                    

DİTİB Merkez Eyüp Sultan Cami din görevlisi Cevdet Akan ve DİTİB Forchheim Yunus Emre Cami din görevlisi İbrahim Eker hoca efendilerin Tilavetlerinin ardından Kürsüye davet edilen ATİB Genel Başkanı İhsan Öner yaptığı konuşmasında ‘’Kutlu Doğum programının gayesinin Peygamber Efendimizi sadece anmak değil, daha çok O’nu anlamaya çalışmak olduğunu belirterek Peygamberimizin her konuda örnek alınması gerektiğini vurgulayarak O tüm insanlık için bir örnektir, O sevginin mimarıdır” dedi.

                  

“Efendimiz Eş, evlat, baba ve yönetici olarak bir örnektir” diyerek konuşmasına devam eden ATİB genel başkanı Öner, güncel meselelere değindiği sözlerinde: ”Nesilleri koruma konusunda Müslümanların sorunlarının çözümü her geçen gün maalesef daha da zorlaşıyor” dedi. Öner, Medya’nın yanı sıra Türkiye'de ki ve Avrupa’da ki siyasilere de çağrıda bulunarak “Ortamı germenin, toplumu germenin kimseye bir getirisi yoktur. Siyasi meselelerin en olması gereken çözüm yolu diyalogdur. Bunu sağlamak için toplumu huzursuz eden eylem ve açıklamalardan uzak durmak zorundayız.” dedi.

                

ATİB Mainz Din görevlisi Seyfettin Çoban hoca efendinin tilavetinin ardından birlik ve beraberlik için dualar yapılan program, Emeği geçenlere ve katılımcılara plaketler sunumuyla son buldu.

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33