ATİB Genel Merkezinde Dernek Başkanları ve Din Görevlileri ile İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

30. Kuruluş yılını kutlayan ATİB geride bıraktığı bu zaman içerisinde din hizmeti verecek görevlileri için daha çok Türkiye'den emekli din görevlilerinden istifade ediyordu. Ancak vize ve oturum müsaadeleri kısa dönem olduğu için, kısa dönemlerde her iki taraf içinde verim alınamıyordu. Avrupa'daki STK’ların, bilhassa ATİB‘ in çok uzun zamandır Diyanet İşleri Başkanlığından Din Görevlisi talebi beş yıl önce hayata geçilerek ATİB Bünyesinde ki Dernek Camilerine Devletimiz tarafından imamlar atandı.

Sadece beş yıllığına gelen hocalarımızın bir kısmının da görev süreleri dolarken yerlerine yeni görevliler tayin edildi ve görevlerine başladılar. İşte hem bu eski ve yeni görevlilerin tanışması hem de neler yapıla bilinir konusunda istişare kalabalık bir katılımla ATİB genel Merkezinde yapıldı.

Açılış Konuşmasında bu sistemin hayata geçirilmesinin önemine değinen ATİB genel başkanı İhsan Öner; ilk başlarda bizler içinde, hocalarımız için de yeni olan bu uygulama da zaman zaman sıkıntılar yaşanmış olsa da şu an itibari ile gelinen nokta memnuniyet vericidir. Bizler STK‘lar olarak Avrupa'daki İnsanımızın yaşadığı her türlü sıkıntıyı yakinen bilen ve bunun akabinde çaresini aramakta yükümlü olan kurumlarız.

Burada ki insanımızın bizlerin Din görevlilerimizden beklentisi sadece din eğitimi olarak sınırlı değil. 56 Yılı geride bırakan Biz Avrupa Türklerinin şu an ki en büyük sıkıntılarından birisi maalesef Anadil kaybı korkusudur. Geçmişte Türkiye'den Gelen gelin ve Damatlar aracılığıyla Dil kültür tazelenmesi yaşanıyordu, bir takım kısıtlamalarla artık bu zor görünüyor. Fakat hocalarımız Din eğitimi verirken kısmen de olsa bu konuda ki önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

Daha sonra uzun zamandır ATİB bünyesi de görev yapan Din görevlileri Kaldıkları süre içerisinde yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak tavsiyelerde bulundular. Yeni gelen Hocalar ise Derneklerin gönüllülük esasına dayalı yaptıkları hizmeti kurulan binaları beklediklerinin çok üzerinde bir noktada görmüş olmaktan son derece duygulandıklarını ve çok memnun olduklarını dile getirdiler.

İstişarenin ardından samimi bir şekilde aynı sofrada buluşan ATİB İdarecileri ve Din görevlileri en kısa zaman da tekrar bir araya geleceklerini belirtiler.

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33