ATİB İftar Programı

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), her yıl olduğu gibi bu yıl da Sivil Toplum Kuruluşları ve işadamları ile iftar yemeğinde buluştu.

Köln ATİB Genel Merkez Konferans Salonu’nda verilen iftar yemeğine; Köln Başkonsolosu Sayın H. Emre Engin, İGMG Başkanı Kemal Ergün,  DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Suat Okuyan, ATB Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu, VIKZ Genel Sekreteri Seyfi Öğütlü, ATİB Dernek Başkanları ve Yöneticileri, Aile ve Sosyal Politikalar Ateşesi Raci Mazi, Köln Eğitim Ateşesi Prof. Mustafa Gençer, Türk basın mensupları ile çok sayıda davetli katıldı.

 İftar öncesi açılışı yapılan programda bir konuşma yapan ATİB Genel Başkanı İhsan Öner davetlilere, gösterdikleri ilgi ve teveccühlerinden dolayı teşekkür ederek, “Ramazan ayında geleneksel olarak verdiğimiz iftar yemeğimize katılmanızdan dolayı büyük bir mutluluk duydum. Artık farklılıklarımızı, Almanya'da birlikte yaşamımız için tehdit olarak değil, zenginlik olarak algılamalı ve “çoklukta birlik” içinde hareket etmeliyiz. Ortak özelliğimiz insan oluşumuz ve savunduğumuz evrensel insani değerlerimizdir. Biz 55 yıla aşkındır buralarda yaşıyoruz, kendi kimliğimizle, bu ülkenin bir parçası olmak istiyoruz. Bizim kimliğimizi değiştirmeye uğraşmayın, lütfen bizi olduğumuz gibi kabul etme kültürünüzü geliştirin.“ dedi.

Ramazan ayının önemine de dikkat çeken Öner; “ İftar sofraları yemenin, içmeninde ötesinde gönüllerimizde ki sevginin ve muhabbetinde paylaşıldığı sofralardır. Dünyamızın şu anda en çok ihtiyaç duyduğu şey barış, huzur, hoşgörü ve sevgidir. Birliktelik katılımla olur. Biz bu ülkede hayatın tüm katmanlarına katılarak kendimizi kabul ettirebiliriz. Sivil Kitle kuruluşlarına, sendikalara, siyasi partilere, hele hele seçimlere katılmamız şarttır‘‘ diyerek konuşmasını bitirdi.

T.C. Köln Başkonsolosu H. Emre Engin de konuşmasında; “Yaşanan bu zor süreçte sivil toplum kuruluşlarına büyük işler düşüyor. Bugün alacağınız tutum Almanya Türk Toplumu'nun 10 yıl sonrasındaki geleceğini belirleyecektir“ diye konuştu ve STK'ları birlik beraberlik içinde bulunmaya davet etti.

Sırayla söz alan sivil toplum kuruluşlarının başkanları, ATİB İftar daveti için teşekkür konuşmaları yaptılar. Almanya Türk Toplumu'nun geleceğine yönelik düşünce ve temennilerini belirttiler. Konuşmaların ardından ATİB Köln Merkez Camii imamı Seyit Lüleci'nin ezan okunmasıyla birlikte oruçlar hep birlikte açıldı. Samimi bir ortamda geçen iftar yemeği, yapılan dua ile sona erdi.

 

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33