Kadınlar Sorunlarını Türkiye'de Tartıştılar

ATİB Kadınlar Teşkilatı tarafından düzenlenen ''İç Eğitim Semineri'' ilk kez Türkiye'de yapıldı.  ATİB Kadınlar Teşkilatı  bünyesinde faaliyet gösteren Dernek Kadın Başkanları ile Gençlik Kolları sorumlusu Genç Hanımlar Antalya'da buluştular. 

Üç gün süren toplantı boyunca ATİB Kadın Teşkilatı bünyesinde çalışan yönetici kadınlar 'yöneticilik' konusunda sahasında uzman kişilerden ders aldılar. Gezinin ilk gününde Antalya Büyükşehir Belediyesi 'Kültür ve Sosyal Hizmetler Başkanlığı'nın sunduğu bir imkanla 'Antalya Kültür Turu' gerçekleşti. Antalya'nın tarihi ve turistik mekanları ziyaret edildi. Bir Selçuklu kenti olan Antalya'nın  kültürel yapısı ile coğrafi özellikleri Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği rehberler tarafından tanıtıldı. 

Programın ikinci günü öğleden önceki ilk oturumda  ATİB Kadınlar Teşkilatı Başkanı Hacer Diker; görsel destekler eşliğinde ''Teşkilatçılık ve Derneklerimizin Yüz akı Kadın Yöneticiler'' başlıklı bir sunum yaptı. Kadın Kolları Başkanlarına gösterdikleri çabalar, ATİB için ayırdıkları zaman, birer örnek şahsiyet olarak Avrupa Türk Toplumu'nun geleceğini aydınlattıkları için teker teker teşekkür etti. Öğleden sonraki ikinci oturumda Üsküdar Üniversitesi Rektörü ve değerli bilim insanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan hocamız ‘'Kadın Psikolojisi ve Yöneticilik’’ üzerine bir konuşma yaptı. Yönetici kadınlar için günlük hayatta uygulanabilir örnekler verdi. Duygu kontrolü, güçlü hafızanın önemi, yöneticilik ve liderliğin püf noktaları, halkla ilişkilerde stres yönetimi  ve stresi azaltma yolları, yöneticilikte karar alma modelleri  gibi bir çok konuyu ele aldı. Tartışma bölümünde kadın yöneticilerin konuyla ilgili sorularını cevapladı. ‘’İyi insan olmak bir erdem değil, varoluşumuz için ödediğimiz kiradır’’ bitiş cümlesi ile ATİB Kadınlar Teşkilatı içinde faaliyet gösteren yönetici kadınların hafızalarında unutulmaz bir iz bıraktı. 

Seminerin üçüncü günkü konuğu Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Suat Kolukırık idi. Prof. Dr. Suat Kolukırık ''Yöneticilik ve Kadını Dünyası'' üzerine konuştu. Kadının toplumdaki yeri ve önemine değinen Prof. Kolukırık ''Biz Kimdir?'' sorusunu kendimize sormanın günümüzde çok mühim olduğuna değindi.  ''Var olan bir sistem bizlerin çok güçlü olasını istemiyor ve bizleri sürekli denetim altında tutuyor. Bu kapitalist sistemde kadının rolünü de ekonomik gücü tayin ediyor. İktisadi olan her şey aslında sosyal olanı belirler. Müslümanlar olarak kapitalist sisteme karşı  bir kurgu üretemedik. Akıl özgürlüğümüzü ve eleştirel aklımızı kaybettik.  Ekonomik ve toplumsal eksiklikler yüzünden annelerin annelik görevlerini hakkıyla yerine getiremediklerini,  çocuklarını ideal ölçüde yetiştiremediklerini görüyoruz. Ancak meselenin bir değer boyutu, bir ahlak boyutu, bir iddia boyutu da mevcuttur'' diyen Prof. Kolukırık, İslam ve Türk tarihinden verdiği misaller ile bu görüşüne derinlik kazandırdı.  Her toplumun değerleri bulunduğunu ve ancak o değerler etrafında birleşilirse toplumun yükseleceğini belirtti.  Bu konuda Müslüman Türk kadınlarına çok büyük görevler düştüğünü, Türk toplumunu yine kadınların düzelteceğine inandığını söyledi. Sosyolog Derya Yiğit ''Kadın ve Yetenek'' konusunda bir sunum yaptı.

ATİB Derneklerinin ayakta durmasını ve sürekliliğini sağlayan fedakar Kadın Başkanlarımızı teşvik ve ileriye dönük çalışmalarını istişare etmek, teşkilatımızdaki birlik ve beraberliği pekiştirmek amacıyla Türkiye’de düzenlediğimiz ''İç Eğitim Semineri'' çok başarılı geçti. Kadın Başkanlar ve Yönetici Hanımlar seminerden duydukları memnuniyeti  ifade ederek tekrarını talep ettiler. Antalya'da üç gün süren bir toplantıdan sonra yeni bir heyecan, yeni bir  coşku ve azim ile ikinci vatanımız Almanya'ya geri döndük. 

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33