ATİB'liler 30. Yıl Şölenin'de Buluştu

1987 yılında Kuruluşunu gerçekleştirerek “İnsanları hayra çağırma” gayreti içerisinde Yaşadığı coğrafya da güçlü bir toplum olmak gayesiyle  yola çıkan ATİB, geride bıraktığı 30. yılın heyacanını düzenlemiş olduğu Şölen de biraraya gelerek kutladı. 

Sene başında genel merkez konferans salonunda Kıraat Ehli değerli hocaların katılımıyla yapılan Kur'an Tilaveti programı ile başlayan 30. yıl etkinlikleri, sene içerisine yayılan paneller, açık oturumlar ve 30. yıl adına yapılan seri programların ardından yapılan bir şölen ATİB'lileri bir kez daha bir araya getirdi.

ATİB genel başkanı İhsan Öner'in Yanısıra ayrıca Kurucu Genel Başkan M. Serdar Çelebi ve önce ki dönem genel başkanlık görevini yapan Selahattin Saygın beyler' de Türkiyeden gelerek şölene iştirak ettiler.  

Açılış ve sunumu Mehmet Baş'ın yaptığı ve ATİB Mülheim Din Görevlisi Ahmet Demirci Hocanın Okuduğu Aşırı şerifle başlayan programda, istiklal marşının akabinde  Ozan Yusuf Polatoğlu Yazmış olduğu 30. yıl şiirini okuyarak salona duygusal anlar yaşattı. 

 

Avrupa'ya Türk insanının gelişiyle başlayan sosyal sancıların ve Teşkilatlanmanın önemi  gerekliliğini anlatan bir video sunumunun ardından Kürsüye davet edien Genel Başkan İhsan Öner, 30 yılın önemine vurgu yaparak  “bu gün önümüzdeki 30 yıllara sesleniyoruz” dedi. Teşkilatlanmada emeği geçen herkese minnet duygularını ifade eden Öner, gündeme de değinerek “ Değerlerimizle geldiğimiz bu topraklarda  içinde yaşadığımız ülkenin kalkınmasına çok büyük katkı sağlayan Türk insanın geride bıraktığı 56 yılın sonunda her yönü ile geldiği olumlu noktalar Siyasi gündemin getirdiği gerginliklerle maalesef sil baştan olmuştur. Bu adete  Devletler arası bir kavgaya dönüşmüştür ve bu durum ne yazık ki zaman zaman STK'ların da gücünü aşan siyasi bir gerginlik ortamı oluşturmuştur. Bu gerginlik ilk okul çağında ki çocuklarımızın üzerinden aile bireylerinin siyasi tavırları sorgulanmaya ve bununlada  önyargı oluşturulmaya başlamıştır.  Bunları burada ki insanımıza yapılan saygısızlık olarak görüyor ve insanımız bu tavrı haketmediğinine inanıyoruz. Bizlere düşen ise her şeye rağmen bu gerginliği yumuşatarak ilişkilerin normale dönmesi için sosyal hayatın, içerisinde, çevremizde teşkilatlarımız da  bunun izahını yaparak  bunu fırsat bilenlere, bu fırsatı vermemektir.” dedi.

Daha sonra Kürsüye gelen Eski Genel Başkanlardan Selahattin Saygın “30 yılı geride bırakmanın heyecanını yaşarken bu günlere kolay gelinmediğini bu salonda bulunan herkes yakinen bilir. Bu bir davadır, gönül işidir ve meşakkatlidir. Bu günlere gelmemizde emeği geçen her kardeşimi minnetle muhabbetle kucaklıyorum” dedi. 

Daha sonra Kürsüye davet edilen ATİB Kurucu Genel Başkanı M. Serdar Çelebi; yaptığı konuşma da ATİB' in bu günlere gelmesinde emeği geçenere teşekkür ettikten sonra “ATİB olarak Avrupa da Güçlü bir Türk toplumu olma gayesiyle yola çıktık, bu gün 30 yılı geride bırakmışız, Avrupa'da ki Türk insanın Kimlik Mücadelesinde en büyük destekcisi biz olduk. Yıllardır Türkiyede seçimlerde oy kullanma hakkımız için mücadeleler verdik, çok şükür bu gerçekleşti. Ancak bu bizlere başka sıkıntılar getirdi. Derneklerimizde tamamen Türkiye'de ki siyasi gündem konuşulmaya başladı. Burada ki hayata olan konsantre de yavaş yavaş azalma belirtileri görülüyor. Başta siyasi gelişmeler olmak üzere gündem ve burada ki hayat maalesef ıskalanmaya başladı” dedi. 

Gençlik kollarından Orhan Yavuz'un okuduğu Türkülerle, yine gençlik kollarından Fikret Turan'ın ve Oberhausen Dernek Başkanı Uğur Çakıcı'nın Şiirleriyle katkı verdiği şölen de Konuşmaların ardından ATİB genel başkanı İhsan Öner, Kurucu Genel Başkan  M. Serdar Çelebi ve Selahattin Saygın Beylere 30. yıl hatırası olarak birer plaket taktim etti. 

Ahde vefanın, yapılan hizmetin taktir ve taltifinin öne çıktığı gecede Önce ki dönemlerde görev alan Gençlik Kolları Başkanları, Kadın Kolları Başkanları, Kız kolları Başkanları, AYÖG Birim İnter akademi, Hilal yardım organizasyonu başkanlarınada teşekkür plaketleri taktim edildi. 

ATİB çalışmalarının anlatıldığı videonun ikinci bölümünden sonra Şölen bölümüne geçildi. Teşkilatın her programına katılarak marş ve türküleriyle heyacan veren Ozan Yusuf Polatoğlu ve Ahmet Baydaroğluna Avrupa Türklerinin vermiş olduğu Kimlik Mücalesinde sanatları ile yapmış oldukları katkılar adına Birer plaket verildi. Ve yine her zaman olduğu gibi hep beraber coşku içerisinde okunan Türkü, marşlarla Şölen sona erdi. 

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33