Avrupa Türklerinin Geleceği Ve Çözüm Önerileri

Avrupa Türk İslâm Birliği’nin 30. kuruluş yıldönümü çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz, “Avrupa Türklerinin Geleceği, Meseleleri ve Çözüm Önerileri” başlıklı ve Avrupa Türklerine yön verebilecek çalışmamızın ikinci bölümü de seçkin katılımcıların katkılarıyla ATİB Genel Merkezi’nde gerçekleşti ve çok verimli bir safhaya ulaştı.

Toplantımızın açılış konuşmasını ATİB Genel Başkanı İhsan Öner yaptı.

Öner konuşmasında şunları söyledi:

 „Her seçimde Türklerin ve Türkiye’nin Avrupa’nın gündeminin birinci sırasında olması, gittikçe yükselen aşırı sağın bizler için apaçık bir tehdit haline gelmesi burada yaşayan her insanımız için kaygılara ve korkulara neden olmaktadır. Biz sivil toplum kuruluşları ve aydınları olarak bu meselelere zamanında kafa yormaz ve çözüm önerileri getiremezsek, hem tarih önünde sorumlu olacağız, hem de gelecek nesiller tarafından hayırla anılmayacağız. Bu nedenle ATİB’in ivedilikle bu konuya el atmasını arzu ettik ve sizlerin de ikinci kez bu konuda ki katılımlarınızla bu önemli konuyu masaya yatırmış olduk. Bu hayati meseleye göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Umarım diğer sivil toplum kurumları da hiç vakit kaybetmeden bu konu hakkında gerekli çalışmaları yaparlar ve verimli sonuçlar ortaya çıkarırlar.“

İhsan Öner’in konuşmasından sonra toplantıyı yöneten yazar Orhan Aras, bir önceki toplantıda varılan sonuçları özetledi ve bu toplantıda özellikle çözüm önerileri konusunun üzerinde durulması gerektiğini belirtti. „Avrupa’da Yükselen Sağ ve Politik Radikalleşme ile Avrupa Türklerine Yönelik Tehditler ve Önlemler“ başlıklarının içlerinin doldurulması gerektiğini anlatan Aras, afaki davranışların ve aceleyle, gözden geçirilmeden, üzerinde düşünülmeden varılan sonuçların toplumlara yarardan daha çok zarar getirdiğini örneklerle anlattı.

Ali Kızılkaya, Muhsin Ceylan, Prof. Dr. Haydar Özpınar, Hasan Kayıhan, Prof. Dr. Mustafa Gençer, Alaattin Diker, Seyit Lüleci, Öznur Özcan Yıldırım, Abdurrahman Kol, Meryem Ünlü, İsmail Demiryürek, Mehmet Önel, Özgür Görgün gibi yazar, akadamisyen, eğitimcilerin yanısıra toplantıya ATİB Genel Merkezi’nden başta Genel Başkan Yardımcısı Harun Kılıç, Hacer Diker, Cuma Kürklü, Nurten Öner de katkı sundular.

İki tur olarak yapılan tartışmada katılımcılar fikirlerini serbestçe ifade ederek aşağıda sadece başlıkları verilen altı maddelik sonucun ortaya çıkmasını sağladırlar:

1.      Avrupa Türklerinin durumunu, olduğu yeri, kapasitesini gerçekçi bir şekilde yorumlamak.

2.      Avrupa Türkleri kendi meselelerine kendileri sahip çıkmalı ve çalışmalarını da bu çerçeve içinde yürütmelidirler.

3.      Küçük adımlar atarak kararlı bir tutum alınmalıdır.

4.      Burdaki kazanımlar asla küçümsenmemelidir.

5.      Nitelikli insan yetiştirmeye öncelik verilmelidir.

6.      Yaşadığımız toplumlara katkı sunacak amiller göz önünden bulundurulmalıdır.

7.      Kültürümü kaybetmeden yaşadığımız topluma olan aidiyatımızı tastik ettirmelir.

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33