Avrupa Türklerinin Geleceği

Avrupa Türk İslam Birliği’nin 30. kuruluş yıldönümü çerçevesinde, “Avrupa Türklerinin Geleceği, Meseleleri ve Çözüm Önerileri” başlığı adı altında Genel Merkez Köln’de bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda „Batı Medyasının ve Siyasetinin Türkiye’ye ve Avrupa Türklerine Bakışı, Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının Meseleleri ve Gelişmeler Karşısındaki Tutumu“ konuları tartışıldı. İstişare toplantısına çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanısıra, akademisyenler, yazarlar ve eğitimciler katıldı.

Açılış konuşmasında toplantıya katılanları selamlayan ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, „Avrupa Türklerinin artık şikâyet etmek safhasından icraata geçmeleri gerektiğini, tehlikede olan milli kimliği koruma refleksi geliştirerek realist politikalar üretmelerinin elzem olduğunu belirtti. Bu tür toplantıların sık sık yapılması gerektiğini anlatan Öner, konuşulanların ve çözüm önerilerinin bir kitap halinde yayınlanacağını ve ileride çalışma gruplarıyla konuların masaya yatırılacağını anlattı.

Toplantı katılımcıları özet olarak Avrupa Türklerinin gelecekte varlıklarını devam ettirebilmeleri ve milli kimliklerini, manevi değerlerini koruyabilmeleri ve yaşadıkları ülkede medya ve siyasette etki edebilmelerinin şartı olarak dört konuda hem görüşlerini, hem de çözüm önerilerini sundular:

  1. Anadil ve milli kimliğe önem verilmesi
  2. Çocuk eğitiminin ciddiye alınması
  3. Ailelerin eğitime katkıları ve katılımları
  4. Yaşadıkları ülkelerin gerçeklerini iyi kavramaları

Toplantı sonunda konuşulanları özetleyen ve bir değerlendirme yapan Orhan Aras, bu toplantının küçük bir adım olduğunu ama sistemli çalışıldığı takdirde verimli olacağını söyledi.

Toplantıya katılanlar:

Yücel Feyzioğlu

Hasan Kayıhan

Ali Kızılkaya

Nihat Murat

Muhammed Al

Salman Günden

İlhami Güngördü

Derya Yiğit

Mehmet Şaşmaz

Sedat Yarkadaş

Öznur Özcan Yıldırım

Alipaşa Akbaş

Asiye Zilelioğlu Köhler

Ayşe Özçelik Aydemir

Emine Tayfur

Sevda Yıldırım

Can Akbulut

Berna Yıldız

Nurten Aydemir

Alptekin Aydemir

Cuma Kürklü

Salih Erdoğan

Harun Kılıç

Nihat Murat

Hacer Diker

Alaattin Diker

Aslıhan Öner

Rüveyde Öztürk

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33