Afis Makale Yarismasi Referans


ATİB GENEL BAŞKANI İHSAN ÖNER:

"Solingen Faciası’nın 20. Yılında Daha da Endişeliyiz"

Bir taraftan NSU adı verilen Neo-Nazi Yeraltı Terör Örgütü’nün, sekizi Türk on kişiyi katlettiği davanın görüşülmeğe başlandığı, diğer taraftan 29 Mayıs 1993 tarihinde Genç Ailesi’ne mensup beş Türk' ün kundaklama sonucu yakılarak öldürülmelerinin 20. Yıldönümü olan 2013 yılı, Almanya Göçmen Türkleri açısından bir kırılma noktasıdır.

Bu tarih, aynı zamanda acının, kendinden olmayanlara tahammülsüzlüğün, yeniden hortlayan ırkçılığın da hafızalarda yer ettiği bir gündür. İşte böylesi bir facianın bugün itibariyle 20. Yılını, bir daha benzeri olayların tekerrür etmemesi ümidiyle anmak isterdik.

Fakat “Solingen Faciası” üzerine, bütün uyarılara rağmen, yenileri eklenerek bugünlere gelindi. Yine “Döner Cinayetleri” olarak kamuoyuna lanse edilen, bilahare bir tesadüf eseri ortaya çıkan “Neonazi Seri Cinayetleri” ise, özellikle biz Türk Göçmenlere karşı planlı bir şekilde gerçekleştirilmiş katliamlar olması, Almanya’daki Türk düşmanlığının korkunçluğunu gözler önüne serdi.

Dün, Solingen’li Türkleri yakanlar için,“ onlar daha çocuktular” diyenler, sekiz Türkü, bir Yunanı ve bir de polisi öldürenler için ne diyebilirler?... Biz,Türkleri veya Müslümanları yıllardan beri hedef alan toptan karalama ve hedef gösterme kampanyalarına karşı, bu zihniyette olanların marjinal bir grup olduklarına inanıyor ve temenni ediyoruz. Ancak, giderek artan Türk/Müslüman önyargısı, bizi ümitsizliğe düşürüyor. Kültürel farklılığımıza karşı tahammülsüzlük, Türk/Müslüman azınlığa hep şüpheci ve dışlayıcı gözle bakış artık son bulmalıdır!

Yerleştiği ülkeyi kendine yurt edinmekten başka gayesi olmayan ve vatandaşlığın gereğini yerine getirme gayreti içinde olan Türk azınlık, yarım asırlık geçmişine rağmen hâlâ öteki muamelesi görmekten kurtulamadı.

Solingen Faciası’ndan günümüze 20 yıl geçmesine rağmen, Türk ve diğer Müslümanlara yönelik saldırı ve cinayetlere baktığımızda, Almanya Türkleri olarak geleceğe dönük endişelerimiz daha da artmaktadır.

Almanya’daki sosyal barışa hizmet etmeyi kendine gaye edinmiş olan ATİB, Solingen Faciası’nın 20. Yılını anarken, her yıl olduğu gibi; Solingen ve diğer ırkçı saldırılarda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerken, bir daha Solingen’lerin yaşanmamasını temenni ediyoruz.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı