Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
“Bu Kararın Emsal Teşkil Etmesini Ümit Ediyoruz”

Berlin İş Mahkemesi'nin, başörtüsünden dolayı işe alınmayan müslüman bir kızın şikayetini haklı bulan kararına istinaden, ATİB Genel Başkanı İhsan Öner'in yaptığı basın açıklaması:

İnancından dolayı başörtüsü bağlayan müslüman kadınlar aleyhine verilen mahkeme kararları kadar, kamuoyuna empoze edilen yaygın kanaat da başörtüsünü, "dini sembol" olarak görmüş ve başörtülülerin mağduriyetine sebep olanlar, hep bu bahanenin arkasına sığınmışlardı. Şimdi Berlin İş Mahkemesi'nin; başörtüsünün herhangi bir kıyafet olmayıp, bireysel inancın bir ifadesi olduğuna, karar vermesi, yıllardan beri müslüman kadına yapılan ayrımcılığın ve adaletsizliğin ortadan kalkmasına zemin hazırlamıştır.

Berlin İş Mahkemesi'nin verdiği bu kararı, doğru yolda atılmış ilk adım olarak görüyor ve Almanya geneli için emsal teşkil etmesini ümit ediyoruz. Bu karar aynı zamanda, yıllardan beri başörtüsü üzerinden sürdürülen, "müslümanı ötekileştirme" kampanyasına ve İslam'ı Almanya'nın bir parçası görmek istemeyenlere karşı verilebilecek en hukuki cevaptır.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı