Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
“Federal Meclis'in Sünnet Kararı, Müslümanları Olduğu Kadar Almanya'yı da Rahatlatmıştır”

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, Federal Almanya Meclisi'nin, sünneti serbest bırakan yasa teklifini büyük çoğunlukla kabul etmesi üzerine aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır:

Geride bıraktığımız aylarda Köln İdari Mahkemesi'nin sünneti, "yaralama suçu" olarak karara bağlamasından sonra aylarca sürüp giden "sünnet yasağı" tartışmasına, Federal Meclis'in, dünkü (12.12.2012) sünneti serbest bırakmaya dair kanun teklifinin büyük çoğunlukla onaylaması son noktayı koymuştur.

Başta Sayın Başbakan Merkel ve Federal Adalet Bakanı Leutheuser-Schnarrenberger olmak üzere, bu yasa teklifini meclise getiren ve lehte oy kullanan milletvekillerini tebrik ediyor ve kendilerine teşekkür ediyorum.

Bu karar, başta ülkenin Müslüman ve Yahudi azınlığını rahatlattığı gibi, Almanya'yı da, dünyada sünneti yasaklayan tek ülke olmaktan kurtararak rahatlatmıştır. Köln İdari Mahkemesi'nin aldığı kararın yanlışlığı kadar, bu karar üzerinden özellikle Almanya Müslümanlarına karşı mesnetsiz saldırıların da son bulmasını ümit ediyorum.

Temennimiz, "sünnet" üzerinde yapılan tartışmaların nihayet son bulması ve Federal Almanya Meclisi'nin getirdiği yeni yasanın bu sefer de bir başka türlü istismar ve polemik konusu yapılmamasıdır.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı