Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
“Geri Kalan Hakkımızı da İstiyoruz”

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, CDU/CSU ve SPD, Büyük Koalisyon kurmak için anlaşmaya varmaları ve özellikle Almanya Türklerini ilgilendiren “Çifte Vatandaşlık” üzerine aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır:

Almanya genel seçimlerinden yaklaşık iki ay sonra Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) hükümeti kurmak için nihayet “Büyük Koalisyon”da mutabakat sağlamış olmalarını memnuniyetle karşıladık. Ezici bir çoğunluğa dayanan Büyük Koalisyon Hükümeti’ne şimdiden başarılar diliyoruz.

Daha seçim propagandalarının başladığı günlerde gerek basın açıklamalarımız, gerek ilgili mercilere gönderdiğimiz mektuplar ve gerekse diğer çatı kuruluşları ve Türk medyası temsilcileriyle oluşturduğumuz “Sandığa Git İnisiyatifi”yle, Çifte Vatandaşlık meselesine nihayet bir çözüm beklediğimizi dile getirmiştik.

Gerçi Türkiye-AB konusunda, CDU/CSU’nun değişmez tutumunu bildiğimizden dolayı fazla ümitvar değildik. Nitekim bu konuda sağlanan uzlaşma, SPD’den ziyade Hıristiyan Birlik Partileri’nin görüşüne daha yakın. Fakat Çifte Vatandaşlık konusunda her iki taraftan da, “Türklere Özel” bu ayrımcılığa son verilmesi noktasında köklü bir çözüm bekliyorduk. Beklentilerimiz maalesef olmadı; hayal kırıklığı yaşadık.

Şimdilik tek tesellimiz; en azından burada doğup büyüyen Türklere bu hakkın iadesi oldu. Burada doğanlardan daha uzun bir süredir Almanya’da yaşayan Türklere ise, bu hakkın verilmeyiş gerekçesine anlayış göstermemiz mümkün değildir.

ATİB olarak, Almanya’daki Türklerin tamamını kapsayacak Çifte Vatandaşlık hakkı verilene kadar bu insani ve demokratik hakkımızın peşini bırakmayacağız.