Referans Referans Referans Referans Referans


Basın Açıklaması:
İslamafobi Değil, Müslüman Düşmanlığı…

Yıllardan beri hep artarak devam eden İslam karşıtlığının son günlerde endişe verici bir boyuta ulaşması üzerine, ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır:

Soğuk Savaş döneminin sona ermesiyle iki kutuplu dünyadan tek kutuplu bir dünyaya 1990’lı yılların başından itibaren geçiş yapılmıştı. Demir Perde (Varşova Paktı)’nin yerine kendine yeni bir “düşman” arayan Batı, İslam’ı komünizmin yerine koyarak bu boşluğu doldurmuş oldu.

Ve o günden bugüne kadar Batı dünyasında şu veya bu sebep bahane edilerek, zamanla Müslüman düşmanlığına dönüşen “İslamafobi” son zamanlarda çok tehlikeli bir noktaya ulaştı: Köln ve Dresden gibi Alman şehirlerinde binlerce Alman; “Hıristiyan Avrupa’nın Müslümanlar Tarafından İşgal Edilmesine Karşı” düzenlenen mitingler ve protesto yürüyüşlerine iştirak ediyorlar.

Kendisinden sonra gelen nesillerinin kültürel varlığını korumaktan yoksun Müslümanlar mı Avrupa’yı fethedecek, yoksa birbirinin kanını dökmek ve yurdunu yuvasını, hatta camilerini yakıp yıkmakla meşgul olan İslam dünyası mı?... Doğrusu buna kargalar bile güler!

Alman medyası ve popüler politikacıları yıllar yılı, kendi Müslüman azınlığına karşı son derece önyargılı yaklaştığı gibi, Alman medyası da manşetten verdiği haberlerle, İslamafobi (İslam korkusu) adı altındaki İslam/Müslüman düşmanlığına ortam hazırladı.

Biz, Müslüman azınlık olarak bu ülkedeki geleceğimizden son derece endişeliyiz. Çünkü kitleler bizim aleyhimize kışkırtılırken, şurada veya burada çıkan cılız seslerin dışında bu gidişe dur diyen yok. Hitler Almanyası’nda da Yahudi azınlığa karşı benzeri olayların yaşanmış olmasından artık ders alınmalıdır!

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı