Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
“Oyunuzu Kullanmayı İhmal Etmeyiniz”

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, 25 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak Avrupa Parlamentosu ve Almanya yerel seçimlerinde oy hakkı olan herkesi seçim sandığına gitmeğe çağırdığı basın açıklamasında şöyle dedi:

Önümüzdeki Pazar günü, 25 Mayıs 2014’de Avrupa Birliği üyesi ülkelerde Avrupa Parlamentosu seçimleri ve Almanya yerel seçimleri yapılacaktır. Önceden yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, milli parlamento seçimlerine kıyasla AP seçimlerine katılım oranının düşük olması beklenmektedir.

Bilindiği gibi, böylesi durumlarda marjinal partiler kendi seçmenlerini daha iyi mobilize edebildiklerinden, seçimlerden diğer kitle partilerine göre daha başarılı çıkabilmektedirler. Özellikle AB ülkelerinin büyük çoğunluğunda hüküm süren ekonomik kriz ve ardı arkası kesilmeyen göç dalgası, yabancı düşmanı, ırkçı, faşist siyasi partileri daha da güçlenmesine vesile olmaktadır.

Önümüzdeki Pazar günü yapılacak Avrupa Parlamentosu ve Almanya yerel seçimlerinde, Türk kökenli seçmenlerin mutlaka sandığa giderek oylarını kullanmalarını bekliyoruz. Avrupa Birliği’nden yana, insan hak ve hürriyetine saygılı, göçmen vatandaşları ötekileştirmeyen siyasi partilere oylarımızı vererek, aşırı sağcı, yabancı düşmanı gruplara karşı görevimizi yerine getirmiş oluruz. Aynı duyarlılıkla, yerel seçimlerde de, herkes bulunduğu şehire ve göçmen kökenli vatandaşlara daha iyi hizmet verebilecek adayları tercih etmelidir.

2014 yılı Avrupa Parlamentosu (AP) ve Almanya yerel seçimlerinin, AB üyesi ülkelerindeki bütün insanlara birlikte yaşama sevinci ve barış getirmesini temenni ediyor, seçme hakkı olan herkesi tekrar oyunu kullanmaya çağırıyorum.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı