Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
“Rostock'tan Gereken İbret Alınmamıştır“

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, Rostock-Lichtenhagen'da vuku bulan yabancı düşmanı, ırkçı saldırıların 20. yıldönümü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, "Bundan 20 yıl önce yabancılara karşı yapılan ırkçı saldırıdan gereken ders alınsaydı, Mölln, Solingen ve yıllara yayılan, NSU Seri Cinayetleri olmayacaktı" dedi. Basın açıklamasının tamamını aşağıda ilginize sunuyoruz:

"Bölge halkının ve güvenlik birimlerinin gözleri önünde günlerce Alman Neonazileri ve Yabancı Düşmanları, ağırlıklı olarak Vietnamlı mültecilerin kaldığı sığınma yurdunu ateşe verdiler. Sayıları binlerle ifade edilen çevre halkı da bu olayları başlatanları ne yazık ki, alkışlarla desteklediler. Hitler Almanya'sının çökmesinden sonra ilk defa Rostock-Lichtenhagen'da patlak veren bu olaylar , "Pogrom" olarak adlandırıldı.

Aslında göçmen Türklere karşı ölümle neticelenen ilk kundaklama, 17 Aralık 1988 tarihinde Almanya'nın Schwandorf kasabasında Osman Can, eşi Fatma Can, çocukları Mehmet Can ve Alman komşuları Josef Hübener'in hayatlarını kaybetmesiyle kayıtlara geçmiştir. Bu olaydan ders çıkarılmadığı ve örtbas edildiği için Rostock'ta tekrarına şahit olduk ve yine Rostock'tan ibret alınmadığından, 23 Kasım 1992'de Mölln'de Arslan Ailesi üç ferdini, 29 Mayıs 1993'de ise Solingen'de Genç Ailesi'nin beş ferdini yabancı düşmanı, ırkçı Almanlar yakarak öldürdüler.

Bütün bunlardan ders çıkarılmadığı gibi gereken tedbirin de alınmamasından dolayı, bu sefer Neonazilerin seri cinayetlerine sekizi Türk, on kişi kurban edildi. Bunların dışında Ludwigshaven gibi vicdanları sızlatan, muallakta kalmış olaylara rağmen, Almanya Türkleri son derece serin kanlı ve sorumlu hareket etmiş, olayların aydınlanması ve takibini yetkili mercilerden beklemiştir. Fakat böylesi olaylar karşısında dahi itidalı elden bırakmayan Türkler, kamuoyundaki yaygın töhmet ve önyargıları hak etmedikleri gibi, mağdur oldukları halde suçlu muamelesine tabi tutuluyorlar.

Rostock olaylarının 20. yıldönümünde Almanya Cumhubaşkanı Sayın Gauck'un tesbit ve temennilerine yürekten iştirak ediyor, yabancı düşmanı, ırkçı saldırıların nihayet son bulmasına temenni ediyoruz."

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı