Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
"Sandığa gidin:Oyunuz kadar sesiniz çıkar"

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, önümüzdeki Pazar günü (13.05.2012) Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde yapılacak seçimlerde, Türk kökenli seçmenlerin mutlaka sandığa gitmeleri gerektiğine dikkat çektikten sonra, yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi:

"Yaklaşık bir milyon Türk'ün yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde yapılacak parlemanto seçimleri, biz göçmenler için birçok hayati önem taşımaktadır. Alman vatandaşlığına geçen Türklerin sayısı her geçen yıl biraz daha artmasına rağmen, aynı oranda seçimlere ilgi göstermemeleri, Almanya Türk azınlığının temsil noktasındaki pozisyonunu zayıflatmaktadır. Bir taraftan Neonaziler, diğer taraftan "Pro NRW" gibi seçim propagandasını tamamıyla Müslüman azınlık ve cami karşıtlığına endekslemiş olan siyasi hareketlerin önünü kesebilmek için Alman vatandaşı Türkler, mutlaka oylarını kullanmalıdırlar. Demokratik ülkelerde, oyunuz kadar sesiniz çıkar, kuralı gözardı edilmmeli ve oy hakkı olan Türk Göçmenler Pazar günü yapılacak Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Seçimlerinde, tercih ettikleri siyasi partilere oylarını vermelidirler.

Özellikle biz Türkleri bugünlerde tahrik eden aşırı uçların oyunlarına gelmemek için azami dikkat gösterilmesi gerekir.

ATİB olarak da, kuruluş bünyesindeki camilerimizde Cuma namazı öncesi imamlarımız veya dernek başkanlarımız aracılığıyla Türk kökenli Alman vatandaşlarımıza oylarını mutlaka kullanmaları için çağrıda bulunacağız. Ayrıca, 12.05.2012, Cumartesi günü, ATİB Büyük Kurultay Şöleni'nde de bu çağrımızı yineliyeceğiz. Göçmenlerin azınlık haklarını gözeten, kültürel farklılıklarından dolayı ayrımcılığa karşı bir siyasi duruş sergileyen ve çokkültürlü bir Almanya'dan yana tavır koyan partilerin kazanmasını gönlümüz arzu eder. Kuzey Ren Vestfalya Eyalet seçimlerinin, göçmeni ve yerlisiyle bütün insanlara huzur ve barış getirmesini temenni ediyoruz."

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı