Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı Selahattin Saygın:
“Sayın Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'a Başarılar Diliyoruz”

ATİB Genel Başkanı Selahattin Saygın, Sayın Joachim Gauck’un Federal Almanya Cumhurbaşkanı seçilmesi münasebetiyle aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır:

Bir önceki Fedaral Almanya Cumhurbaşkanı Sayın Christian Wulff’un görevinden istifa etmesinden kısa bir müddet sonra, Sayın Joachim Gauck’un cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi ve büyük çoğunlukla seçilmiş olması, bu ülkede yaşayan her vatandaş gibi bizleri de memnun etmiştir.

Sayın Christian Wulff’un, İslam’ı Almanya’nın bir parçası olarak görmesi, bu ülkenin Müslüman Azınlığı arasında unutulmayacak bir “açılım” olarak algılanmıştı. Yeni Cumhurbaşkanı Sayın Joachim Gauck’un da, bu istikamette görüş beyan etmesi, biz müslümanları tekrar ümitlendirmiştir. Hangi siyasi partiden olduğundan bağımsız olarak, seçilen her Federal Almanya Hükümeti biz Türk Göçmenlerin de hükümeti olduğu gibi, seçilen her Cumhurbaşkanı da elbette ki bizim de Cumhurbaşkanımızdır. Yeni Cumhurbaşkanımız Sayın Joacim Gauck’a görevinde başarılar dilerken, biz Türk/Müslüman Göçmenleri de diğer vatandaşlar gibi sahiplenip kucaklayacağından asla şüphe etmiyoruz.

Selahattin Saygın
ATİB Genel Başkanı