Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
"Sünnet Sağlıklı Olmak İçin Yapılır"

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner'in, Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünnet olayıyla ilgili verdiği karar hakkında yaptığı basın açıklamasında, bir dini vecibe olan sünnet, zaten sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılır, dedi. Öner, basın açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Köln Eyalet Mahkemesi'nin, sünnet edildikten sonra sağlık sorunları sebebiyle hastaneye götürülen bir çocukla ilgili verdiği kararda; dini vecibelerden dolayı yapılan sünnet, insan vücuduna yapılmış bir darp olarak görüldüğünden, kanuna aykırılığına karar verildi. Bu son derece istismara müsait ve farklı hukuki yorumlara da açık olan mahkeme kararına zamanla yenilerinin eklenmesinden endişeliyiz.

Bir İbrahimi gelenek olan erkek çocukların sünnet ettirilmesi, İslam'dan önce de Musevilik'te var olan bir dini vecibedir. İslam'ın öngördüğü ibadetler ve sünnet gibi ritüeller, zaten insan sağlığına, fiziki ve manevi anlamda faydalı olduğundan dolayı yapılır. Farz olan ibadetlerde bile, insanın sağlıklı bir vücuda sahip olmasına özen gösterilir.

Bin yıllardan beri uygulanan sünnet hadisesinin kendisi de zaten sağlıklı olduğundan dolayı gerek Musevi ve gerekse Müslümanlarda yapılagelmektedir. Şimdi istisnai bir durumdan yola çıkarak, dini bir vecibeyi, insan sağlığına zararlı, gerekçesiyle yasaklamaya çalışmak, din hürriyetine indirlimiş bir darbe olarak görülebilir.

Müslüman azınlığa karşı yürütülen "kültürel savaş" tamtamcılarının eline verilmiş yeni bir koz olmasından endişe ettiğimiz bu mahkeme kararının lokal bazda ve istisnai hallerde alınmış bir karar olarak kalmasını temenni ediyoruz."

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı