Referans Referans Referans Referans Referans


"Terör'ü Şiddetle Kınıyoruz

Almanya’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları olarak Türkiye’nin güvenlik güçlerini ve sivil halkını hedef alan ve son olarak Hakkari-Çukurca’da 24 askerimizin şehid edildiği menfur terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz.

Saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabırlar diliyoruz. Yaralanan askerlere de acilen şifalar niyaz ediyoruz.

Bu vahim saldırılar yurt içinde ve yurt dışındaki insanımızı derinden üzmüştür. Barış ve kardeşliği hedef alan son zamandaki terör saldırıları asla Türkiye’yi yıldırmayacaktır. Terör büyük bir zulümdür ve zulümle hak aranmaz. Terör ve şiddete basvurarak hiçbir toplumsal sorun çözülmez.

Almanya‘da yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlar olarak göçün 50. yılında demokratik ve çoğulcu bir toplumda farklı etnik kökenlere, farklı dinlere ve farklı kültürlere mensup insanlarla bir arada yaşıyoruz ve sorunlarımızı diyalog ve işbirliği ile hukuk prensipleri kapsamında çözmeye çalışıyoruz. Ülkemizdeki toplumsal meselelerin çözümüde ancak belirtilen prensiplere bağlı kalarak mümkün olacaktır.

Türkiye terör saldırılarına maruz kalırken olaylar Avrupa kamuoyuna bir iç savaş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Teröristlere ‚özgürlük savaşçısı’, terör katliamlarına da ‚ölüm veya zayiat’ gibi ifadeler kullanılarak terör hafife alınmaktadır. Türkiye-Avrupa ilişkilerini olumsuz etkileyecek tarzda olan bu yaklaşım bir çiftestandart örneğidir. Oysa terör her yerde terör olarak tanımlanmalıdır. Bugün teröristleri hoşgören yarın yapılacak yeni saldırıları da tetiklemiş olur. Avrupa’da toplumsal sorumluluk taşıyan herkes terör yandaşlığına çanak tutulmasını etkin bir şekilde önlemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB)
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)
İslam Kültür Merkezleri Birliği (VİKZ)
İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG)
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD)
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD KRV)
Kuzey Ren Vestfalya Türk Dernekler Birliği (TUDEB)
Avrupa Trabzon Dernekler Federasyonu (ATDF)
Almanya Alevi İslâm Birliği (AAİB)
Avrupa Türk Caferiler Birliği (ATCB)
Avrupa Ehlibeyt Alevi Federasyonu (AEAF)
Türk Üniversiteliler Derneği (TÜRKÜNİD)