Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Gençliğin Ebru-Atölye Çalışmaları devam ediyor!

Gençlik ve kız kolları ilk kültürel faaliyet olarak Ebru Atölye Çalışmaları‘ nı başlatmış bulunuyor.


Almanyanın farklı şehirlerinde gerçekleşen Ebru kursları, gençlerimize kökü Osmanlıya dayanan ve en eski Türk kağıt süsleme sanatı olan Ebru´yu tanıtıp böylece unutulma noktasına gelen bu sanatın tekrar hayat kazanmasını ve gençlerimizin bir sanat daliyla ilgilenmelerini sağlandı.


Türk Tasavvuf müziği eşliğinde, Usta Orhan Erdoğan bey Ebru sanatın tarihi, teknikleri, dikkat edilmesi gereken hususlar ve malzemelerin mahiyeti hakkında bilgi verdikten sonra, katılımcılar kendi denemelere başladılar. Diğer geleneksel el sanatları gibi Ebru´da sabır, tefekkür ve devamlılık isteyen bir sanattır.


Pilot projesi olarak ilk Mainz, Frankfurt ve Darmstadt´ta gerçekleçtirilen atölye çalışmasında, milli kültürüne ve sanata ilgi duyanlar Ebru sanatı ile tanıştıdı. Ardından Bremen, Bielefeld, Hagen ve Remscheid teşkilatlarında devam etti.


Kültürel çalışmalarımıza duyulan aşırı ilgiden dolayi Ebru-atölye çalışmaları hızlı bir şekilde tüm teşkilatlarımıza yayılmaktadır. Bu vesileyle değerli Ebru ustası Orhan Erdoğan beyefendiye örnek ve güzel çalışmalarından dolayı ayrıca teşekkür ederiz.

Birdahaki Ebru Kurs günlerimiz:

-10.05.2015, ATİB Fürth
-14.05.2015, ATİB Kassel
-16.05.2015, ATİB Mühlheim
-17.05.2015, ATİB Dortmund
-29.05.2015, ATİB Plochingen
-30.05.2015, ATİB Göppingen

Kontenjanlarımız sınırlı sayıdadır, fakat kayıtlar devam etmektedir. (Kayıtlar için jugend@atib.org adresine başvurulabilir)

Suyun saflığı ve hareketi ile suyun üzerinde renklerin aldığı yeni şekiller ve ahengini birtek görmek için değil, bizzat kendinizin uygulayarak ve hissederek bu duyguları yaşayabileceğiniz için sunulan güzel bir firsat.