Referans Referans Referans Referans Referans


Mezheplerarası Hoşgörü ve Tanıtım Konferansı

ATİB-Köln Eğitim ve Uyum Merkezi’nin düzenlediği “Mezheplerarası Tanıtım ve Hoşgörü” konferansına katılanlar ilgiyle dinlediler. ATİB Genel Merkez binasının konferans salonunda gerçekleşen proğrama, ATCB ( Avrupa Türk Caferiler Birliği) Genel Başkanı Mehmet Irmak, Yazar Orhan Aras ve ATİB Genel Başkan Başdanışmanı/Yazar Mahmut Aşkar konuşmacı olarak iştirak ettiler.


Köln Eğitim ve Uyum Merkezi yönetim kurulu adına Abdullah Uzun’un takdiminden sonra mikrofana davet edilen Orhan Aras, İslam dünyasındaki farklı mezheplerin tarih sürecindeki oluşumlarını anlattı. Konuşmasının devamında, bunu bir zenginlik olarak görmek gerekirken, şimdi olduğu gibi, karanlık güçlerin oyununa gelerek, başka mezheplere düşman tavır takınmak, Müslümanların bölünüp parçalanmasına zemin hazırladı, dedi.


ATCB Genel Başkanı Mehmet Irmak; farklı mezheplere göre ibadet etsek de, hepimiz Müslümanız ve aynı milletin çocukları olarak, farklılıklarımıza hoşgörüyle yaklaşmamız gerekir, dedi. Mahmut Aşkar da; özellikle bazı Müslüman ülkelerde farklı mezheplere mensup Müslümanların biribirlerinin camilerini bombaladığı, hatta canlarına kıydığı bir zamanda, böylesi bir girişimin son derece faydalı olacağını ve örnek teşkil edeceğini söyledi. Konuşmasının devamında Aşkar; mezhepler ideoloji gibi algılandığında, yakınlaşma ve hoşgörü ortamının kaybolacağı uyarısınde bulundu.