Referans Referans Referans Referans Referans Referans


Madımak Bir Millî Faciadır

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, bir milli facia olarak nitelediği, “Sivas-Madımak Olayları”nın 22. Yıldönümü münasebetiyle aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

2 Temmuz 1993 yılında 35 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Sivas-Madımak olayları, hangi gayeyle ve kimler tarafından yapılmış olursa olsun, milli birliğimiz ve kardeşliğimize kurulmuş haince bir tuzaktır. Farklı inanç grubuna, etnik kökene veya siyasi görüşe mensup herkesi derinden yaralayan bu kundaklama olayına vesile olanları ve faillerini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

Asırlardan beri farklı inançlara ve ırklara mensup insanlarla birlikte yaşama tecrübesine sahip milletimizin sağduyusu sayesinde, ülkemiz üzerinde sahnelenmek istenen bu oyun da bozulmuş ve karanlık güçlerin hain emelleri hedefine ulaşamamıştır.

Çoğunluğu yazar ve sanatçılardan oluşan 35 vatandaşımızın, ülkemizde kardeşkanı akıtmak isteyen karanlık güçler ve onların maşaları tarafından yakılarak öldürülmelerinin 22. yıldönümü münasebetiyle, hayatını kaybedenlerin yakınlarına, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyor, ölenleri rahmetle anıyoruz.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı