Referans Referans Referans Referans Referans Referans


Solingen Faciasının 20. Yılında ATİB Yine Oradaydı

Bundan 20 yıl önce, bir 29 Mayıs 1993 günü Genç ailesinin beş ferdi ırkçı Alman gençleri tarafından yakılarak öldürülmelerinin ölüm yıldönümünde ATİB yine ordaydı. Kararlı bir şekilde, Solingen kurbanlarının her ölüm yıldönümünde ATİB heyeti, elindeki çelengi ve günün anlamını ihtiva eden basın bildirisiyle 20 yıldan beri bu kutsal görevini yerine getirmeğe devam ediyor.


Yıllardan beri ortalıkta görünmediği halde, Solingen Faciası’nın 20. Yıldönümünde yapılan bir dizi anma törenlerinde aniden öne çıkma gayreti içinde olanları bir kenara bırakmak gerekirse, özellikle Türk kuruluşlarının ve Türkiye’deki bazı resmi mercilerin olayı sahiplenmesi, ATİB gibi bu acı olayı unutturmayan, inadına canlı tutan kuruluşlar için bir teselli kaynağı oldu.


Facianın 20. Yılında da ATİB Genel Başkan Yardımcıları Yakup Tufan ve Tibyan Taşkın beraberlerindeki heyetle evin yakıldığı yerdeki anıta çelenklerini koyarak, Türkçe ve Almanca olarak hazırlanmış basın bildirisini okudular, ölenlerin ruhlarına Fatihalar gönderdiler.