Referans Referans Referans Referans Referans


Mülheim’de Türkçe Günü

Anadilimiz Türkçe’nin yeni kuşak Avrupa Türkleri arasında canlanması için ATİB bünyesindeki kuruluşlarda yürütülen çalışmalardan birisi, geride bıraktığımız haftasonu ATİB-Mülheim teşkilatında gerçekleştirildi.


ATİB Eski Genel Sekreterlerinden İmam Cengiz’in denetiminde, Türkçe’yi yeniden ete kemiğe büründürme çerçevesinde, yapılan çalışmada; gençler arasında şiir ve kompozisyon dallarında yarışma düzenlendi.


Mülheim Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, ATİB Genel Başkan Yardımcısı Harun Kılıç, Haysiyet Divanı Başkanı Durmuş Yıldırım, Genel Sekreter Oğuzhan Erkmen, Genel Muhasip Yavuz Kul, Mülheim Dernek Başkanı Cumali Kürklü, Din Görevlisi Süleyman Altıntaş ve her yaştan kadın ve erkekler iştirak ettiler.


Çalışmaları koordine eden İmam Cengiz, Türkçe’yi çocuklarımıza sevdirmek için bu faaliyeti başlattık, dedikten sonra, proğramın gidişatı hakkında salondakileri bilgilendirdi. Dernek Başkanı Cumali Kürklü’nün selamlama konuşmasından sonra Genel Başkan Yardımcısı Harun Kılıç, milli kültürümüzün yaşatılmasına öncelik veren ATİB’in, en önemli faaliyetlerinin başında Türkçe’nin yaşatılması geldiğini dile getirdi. Daha sonra gençlerin bir kısmı, en iyi şiir okuma yarışmasında kıyasıya birbiriyle yarışırken, diğer bir kısmı da kompozisyon yarışmasında ter döktüler. Şiir dalındaki yarışmanın tek jüri üyesi Ozan Yusuf Polatoğlu ve kompozisyona yarışmasının tek jüri üyesi de, Genel Başkan Başdanışmanı/Yazar Mahmut Aşkar’dı.


Gerek Ozan Yusuf Polatoğlu, gerekse Mahmut Aşkar, neticeleri açıklamak için mikrofona geldiklerinde, bu yarışmanın kaybedeni olmadığını, asıl kazanın da Türkçe olduğunu vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür ettiler.