ATİB Genel Başkanı İhsan Öner’in Dernek Ziyaretleri Devam Ediyor

Türkiye ziyareti ardından başlattığı dernek programlarına bu hafta sonu Bremen 1 ve Bremen 2 ve Bielefeld Dernekleri ile devam eden ATİB Genel Başkanı Bilhassa Türkiye de gerçekleştirmiş olduğu ziyaretlerin değerlendirmesini yaparak Dernek başkanları ile idarecilerini bu konu hakkında bilgilendirdi.

Genel başkan yardımcısı Harun Kılıç’ın da eşlik ettiği ziyaretlerin ilki, Bremen Derneğinde gerçekleşti. Koridorlara taşan bir kalabalıkla eda edilen Cuma Namazı sonrası Dernek başkanı Seyfullah Akyıldız ve dernek idarecilerinin de hazır bulunduğu görüşmede ATİB genel Başkanı gündem de olan Türkiyede ki Halk oylamasının Avrupa ya Yansımaları konusunda bir sohbette bulundu.

Daha sonra Bremen de bulunan Diğer derneğe geçildi. Burada da seçim hazırlığı yapan derneğin İdarecileri ile önümüzdeki dönem yapılacak olan çalışmalar  hakkında istişare yapıldı.

                       

Bir gün aradan sonra devam edilen Niedersachsen Bölge ziyaretlerinin son durağı Bielefeld derneği oldu. Derneğin her yıl düzenlemiş olduğu geleneksel İlkbahar kermesini de ziyaret eden genel başkanı, Bölge başkanı Süleyman Tire, Gençlik Başkanı Bekir Erzen, Dernek Başkanı İhsan Gökçen karşıladı. Kermeslerde her zaman olduğu gibi Büyük bir fedakârlıkla Kadınlar teşkilatının hazırlamış olduğu yemekler katılımcıların beğenisine sunularak aynı zamanda bu gayretlerin neticesi olarak derneğin bütcesine önemli katkı sağlandı.

Dernek de eğitimlerine devam eden çocukların okuduğu birbirinden güzel ilahiler ise misafirler tarafından büyük bir beğeni ile alkışlar aldı. Hava şartlarının müsait olmamasına rağmen ciddi bir katılımın sağlandığı Kermes de Kürsüye davet edilen ATİB Genel Başkanı İhsan Öner “Allah’a Şükür ediyorum ki, bu çocuklarımızın Duâlar öğrendiği, okudukları bu güzel ilahileri ögrendikleri derneklerimiz, camiilerimiz ve bunları ögreten Hocalarımız, idarecilerimiz var. Kendi özel hayatlarından fedakârlıklar yaparak istirahat edeceği zamanlarda bile dernelerimizde hizmet vererek burada yetişen ve geleceğimizi inşa edecek olan çocuklarımızın yetişmesi için ve dünden daha çok ihtiyacımız olan Bu derneklerin yaşatılması için Allah’ın rızasını kazanmaktan başka hiç bir çıkar gözetmeyen derneklerimizin mensupalarına Teşkilatım ve  Avrupa Türkleri adına takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.     

      

Gündemde ki Türkiyede yapılan Halk oylamasına da değinen Öner “Avrupa da oy kullanma işlemi bildiğiniz gibi günler öncesinden bitti, oy kullanma süresi boyunca vatandaşlarımızın sağduyulu davranak  hiç bir olumsuz olayın yaşanmasına müsade etmeden bu süreci atlatması takdire şayandır. Her zaman söylediğimiz gibi, Biz ATİB olarak vatandaşların tercihlerini kullanmaları yönünde bir israrımız ve telkinimiz olmamıştır. Bizler Avrupa da yaşayan ve burayı Yurt edinmiş Türker olarak bu toplumla içiçe yaşıyoruz. Bizim bu toplumla öncelikle insani ilişkilerimiz olduğu göz ardı edilmemelidir. Bu halk oylaması sürecinde ve bundan sonra ki dönemlerde gerek Avrupa’dan ve gerekse Türkiye’den yapılan söyleşilerde her iki tarafında fikir ve düşünceleri ifade ederken tüm bunlar göz önünde bulundurarak karşılıklı restleşmeye gitmeden çok dikkatli bir şekilde davranmaları gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum“ dedi.                  

Daha sonra derneğin ikramlarıyla sofrada bir araya gelen ATİB’liler yemeğin ardından geleneksel çay sohbetinde derneğin meseleleri ile hemhâl oldular.

                           

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33