Hayri’nin Uşakları - Çanakkale Programı

ATİB 30.Yıl kutlama programları dahilinde kültür ve görsel sanatlar birim başkanlığı tarafından Çanakkale zaferinin 102. yıldönümü sebebiyle Sergilenen ”Hayrinin Uşakları Çanakkale” oyunu iki gün üst üste ortaya koyduğu performansla göz doldurarak aldığı alkışları fazlasıyla haketti.

Uzun bir hazırlık döneminin ve fedâkar bir çalışmanın neticesi olarak Büyük bir heyacanla beklenen oyunun ilk perde açılışı ATİB Osnabrück derneğinin öncülüğünde DİTİB ve İGMG tarafından ortak bir program olarak gerçekleştirildi. Bilhassa Avrupa da doğup büyüyen gençliğin,Cephe savaşından ziyade Çanakkale’ de verilen mücadelenin ruhu ile tanışmasını vesile kılarak karakter gelişimine olumlu etki sağlamasını gaye edinen oyunun Kareografisi, Tecrübeli Oyuncu Behlül Yeşilbağ tarafından yapıldı. Senaryosunu ATİB Greven Dernek başkanı Sosyolog Derya Yiğit’in yazdığı oyunun yapım ve yönetmenliği ATİB Kültür ve görsel sanatlar birim başkanı İlhami Güngördü tarafından gerçekleştirildi.

     

Yoğun bir ilgi ile karşılanan Osnabrück Programın da, oyun öncesi Kürsüye davet edilen ATİB genel Başkanı İhsan Öner “bizleri geleceğe taşıyacak olan gençliğimizin hayatlarının her anında mutlaka çanakkale de verilen mücadele ruhu ile hareket etmeleri gerekir, hatta çocuklarımızın okul öncesi mümkünse Çanakkale Şehitlik ziyaretleri yaptırılarak onların eğitim hayatlarına bu maneviyatla başlamaları çok önem arzetmektedir“ dedi.

İkinci sahnesi Oberhausende ATİB eğitim ve kültür merkezinin ev sahipliğinde gerçekleşen programın sunumunu aynı zamanda oyun provalarınnda yapıldığı derneğimizin başkanı Uğur Çakıcı yaptı.

Kur‘an Tilaveti ve İstiklâl marşımızın okunmasının ardından sahneye gelen ATİB Köln Eğitim ve Kültür merkezi öğrencilerinden Berra Arslan İstiklal marşımızın on kıtasını ezbere okuyarak salonda duygulu anlar yaşattı.

ATİB Köln Eğitim ve uyum merkezi türkçe dersi eğitmeni İlknur Hanım tarafından küçük çocukarımızdan oluşturulan halk müziği korosunun okuduğu türküler salondakiler tarafından eşlik edilerek büyük bir beğeniyle karşılandı. Oberhausen derneğimizi hazırlamış olduğu ve kızlarımızdan oluşan İlahi ekibi büyük alkış aldı.

Programa Misafir olarak katılan T.C. Düsseldorf Muavin konsolos Gülsevim Şeremet yaptığı konuşmada ülkemizi işgale yeltenen itilaf devletlerine karşı verilen mücadele tarih sayfalarına altın harflerle yazılmıştır. Ermeni örgütler tarafından öldürülen konsolos ve personellerimizde dahil olmak üzere bütün şehitlerimizi minnetle anıyorum dedi.

Daha sonra kürsüye davet edilen ATİB Genel Başkan yardımcısı Harun Kılıç “Eğer emdiğiniz süt helal, damarınızda akan kan asil ise Çanakkale bunu size hissetirir çünkü Çanakkale Türk istikbâlinin ve istiklâlinin vâr oluşunun,Türkün korkusuzluğunun, millet olmanın, bir dirilişin ve Anadolu‘nun her yerinden gelerek bir safta buluşan mehmetlerin adıdır. 102 sene evvel Çanakkalede ne yaşanmışsa bugün aynı zihniyet aynı düşmalık devam ediyor ama o gün bu bela nasıl birlik beraberlik içerisinde bertaraf edilmişse bugünde edilecektir. İçerisin de bulunduğumuz şartları göz önüne aldığımız da her ev bir Çanakkale cephesi her aile bir çanakkale neferi şuur ve hassasiyetinde olmalıdır ki, önümüzde ki yüz yıl sonunda da bu coğrafya da Türkçe dili konuşulsun, ezanlar okunsun geleneklerimiz yaşatılsın“ diyerek konuşmasına son verdi.

Senaryo Yazarı Derya Yiğitin sunumunun ardından başlayan oyun 500 kişilik salonu dolduran seyirciler tarafından büyük bir heves ve heyacanla izlendi. Oyun sonunda Beyza Çakır, Burak Özüberk, Oğuzhan Mert Yayla, Nisa Ulusoy, İhsan Kartal, Mücahit Yalçınkaya, Alihan Yalçınkaya, Dilek Yalçınkaya ve Behlül Yeşilbağ‘dan oluşan oyuncu kadrosu ayakta alkışlandı.

Profesyonel bir başarıyla Görsel anlamda videolarla ve ses efektleri ile desteklenen oyunun bu tekniklerini Usta İsim Numan Karakuş gerçekleştirdi. Behlül Yeşilbağ ve Numan Karakuş‘un Her hafta sonu büyük bir fedâkarlıklarla Türkiye‘den gelerek hazırladıkları oyun, 25 Mart Cumartesi günü Fürth‘de üçüncü kez seyirci ile buluşacak.

Oberhausen’de ki oyuna yoğun ilgi gösteren seyirciler arasında T.C. Düsseldorf Konsolosluğu çalışma gurubu başkanı Harun Kandemir, ATİB Genel sekreteri Nihat Murat, Genel Muhasip Cuma Kürklü, KadınTeşkilatı başkanı Hacer Diker, NRW Bölge Başkanı Mehmet Arslan ve bölge yönetiminin yanısıra bölge dernek başkanları idarecileri, Din görevlileride katıldılar.

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33