"ATİB Kadın Teşkilatı BW Bölge Toplantısı şölen havasında geçti"

Hanım idarecilerin katıldığı “ATİB Kadın Teşkilatı BW Bölge Toplantısı” Almanya'nın Horb şehrinde gerçekleşti.

Etkinliğe Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşesi Gürkan Avcı, Sosyal Pedagog Sevgi Mala, Türkolog Dr. Aybeniz Kengerli, Bölge ve Şube Başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. ATİB Kadın Teşkilatı Başkanı Hacer Diker, “ATİB kadın haklarına saygı duyan, Türk kadınının sorunlarına çözüm arayan gerçek ve tek sivil toplum kuruluşudur” dedi.

Proğram; İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Ardından ev sahibi olarak Horb Kadınlar Başkanı Hatun Şahin Hanım konukları ve katılımcıları 'Hoşgeldiniz' diyerek selamladı. BW Bölgesi Kadınlar Teşkilatı Başkanı Melda Beyazıt Hanım, “ATİB ailesinin bir ferdi olmaktan onur ve gurur duyduğunu” dile getirdiği açılış konuşmasında, “eğitim ve öğretimin üç ayağının bulunduğunu, bu dengeleri ayakta tutan unsurun ise aile, okul ve cemiyet olduğunu” vurguladı. Ve bu konuda en büyük sorumluluğun aileye düştüğünü ifade etti.

ATİB Kadınlar Teşkilatı Başkanı Hacer Diker yaptığı konuşmada; “ATİB olarak attığımız her adımda ve aldığımız her nefeste yarınların inşası için çabaladığımızı, taşıdığımız kimliğin her ayrıntısında bir özenin ve gayretin olduğununu” vurguladı. El ele gönül gönüle vererek birlikte yürümeye karar almış hanımlarla burada bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Diker, toplantının organizesinde emeği geçen Bölge Kadınlar Başkanına ve Dernek Kadınlar Başkanlarına teker teker teşekkür etti ve gurbette aileyi ayakta tutan kadınları cami ve dernek yönetiminde de görev almaya çağırdı.

“Türklerin varlığı Türkçenin varlığıdır” diye söz alan Karlsruhe Eğitim Ateşesi Gürkan Avcı, “Çocuklarınız Türkçe rüya görmüyor ise kaybetmişsinizdir” dedi. Dünyada kullanılan diller arasında Türkçenin beşinci sırada olduğunu belirten Avcı, velilere çocuklarını mutlaka Türkçe derslerine göndermelerini, bu vesileyle vatanını, bayrağını seveceklerini söyledi. Almanya'da kalifiyesiz işçilerin yüzde ellisinin Türk olduğunu, ama hapishanelerdeki gençlerin yarısının da Türk oldunu belirten Avcı, eğitimin önemine değindi. “Almanya’yı inşa eden ilk neslin torunlarına çalışmak ve yükselmek yakışır” dedi.

Sosyal Pedagog ve Eğitimci Sevgi Mala-Çalışkan da “Kadınlarımızın sosyal hayattaki varlığı birlik ve beraberliğe, aramızdaki dayanışmaya bağlıdır” dedi. Malesef Almanya'da müslüman ailelerde yetişen gençlerin önemli bir kısmının sabıka kayıtlarının bulunduğunu, uyuşturucu bağımlılığının gençlerimiz arasında her geçen gün arttığını, ve hala aile içi şiddet gören kadınlarımız olduğunu söyledi. Mala-Çalışkan, “Toplumdan dışlanan ailelere ve dullara derneklerimiz sahip çıkmalıdır. Kadınlarımızın sosyal ve ruhsal sorunları derneklerimizin verecekleri desteklerle hafifler” dedi.


Sazımızla, sözümüzle ve şiirimizle renklenen BW Bölge Toplantısı aynı zamanda bir eğlence havasında geçti. Türkülerimiz yanında duygularımızı bir ahenk içerisinde figürlere döktüğümüz Ulm-Sontheim Folklor Ekibi katılımcıları çoşturdu. Horb Kız Kollarımız hazırladıkları 'Skeçler' izleyenleri hem güldürdü hem düşündürdü. Kornwestheim Çocuk İlahi Grubu izleyicileri mana alemine götürdü. Mavera'dan ezgiler okuyan Grup Ravza gençlere neler başarabileceklerinin bir göstergesiydi.

ATİB Kadınlar Teşkilatı Başkanı Hacer Diker, bir çok hayırlı hizmetlere imza atan ve fedakarane gayretler içinde olan hanımları toplantı sonunda tebrik etti. “Bugün burada yapılan güzel işlerin bir özetini izledik. Sizlerin bu hizmetleri hangi şartlar altında yaptığınızı çok iyi biliyoruz. Bir yanda eviniz, işiniz, çocuklarınız, diğer yanda meşguliyetleriniz, diğer yandan da bu hizmetler..Sizler bu güne kadar bütün bunların üstesinden geldiniz. Allah hepinizden razı olsun” diyerek proğramı bitirdi.


ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33