ATİB’in Kudüs gezisi tamamlandı

Her gün Mescid-i Aksa da kılınan sabah Namazı sonrası birbirinden kıymetli yerler ziyaret edildi.

 

İlk gün Zion Dağ’ına hareket. Burada bulunan Hz. Davud’un kabrini ve Hz. İsa ve 12 havarisinin son akşam yemeğini yediği odanın görülmesi ardından Beytüllahim şehrine hareket edildi. Burada Hz. İsa’nın doğduğu Doğuş Kilisesi ziyaret edilmesinin ardından El-Halil’de Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup ve Hz. Yusuf Peygamberlerin ve zevcelerinin kabirleri ziyaret edilmiştir. 
Daha sonra Halhul kasabasında ki Hz. Yunus Peygamberin kabri ziyaret edilerek Yatsı Namazında Mescid-i Aksa’ya geri dönülmüştür.

İkinci gün Zeytin Dağına gidilip Kudüs kuş bakışı izlenmiş ve bilgilendirme yapılmıştır. Daha sonra Rabia’tül Adeviyye ve Sahabi Selman El-Farisi türbeleri ziyaret edilmesi ardından deniz seviyesinin 400 metre aşağıda bulunan Lut Gölü’nden sonra dünyanın en eski şehirlerinden bir diğeri olan Eriha’ya geçilmiştir. Eriha şehri gezisi ardından Hz. Musa’nın kabri ve Külliyesi ziyaret edildikten sonra Kudüs’e geri dönülmüştür.

Üçüncü gün Eski Kudüs şehrinin Kanuni tarafından yaptırılan surlarda ki Aslanlı Kapı’nın görülmesi ardından Yusufiye Kabristanında Sahabeden Ubade Bin Samid ve Şeddad Bin Evs’in kabirleri ziyaret edilmiştir. Hz. Meryem’in doğduğu evin görülmesi sonrası Çile yolunu anlatan resimlere bakıp Harem-i Şehire hareket edilmiştir.

Kubbetüssahra, Mescid-i Aksa Cami, Mescid-i Burak, Mervan Mescidi, Eyyubi, Memlük ve Osmanlı dönemlerinden kalma diğer eserlerin tanıtımı ardından Mescid-i Aksa ve Kubbetüssahra da Cuma Namazı kılınmıştır.

Cuma Namazının ardından Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra defnolunduğuna inanılan Kıyam Kilisesi ve Hz. Ömer Mescidi ziyaret edildi. Daha sonra Yahudiler için dünya üzerinde ki en kutsal mekan olan Ağlama Duvarı ile Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı su bendi görüldü.

Mescid-i Aksa’da kılınan Yatsı Namazı sonrası Almanya ve Belçika’nın çeşitli kentlerinden geziye katılan 57 kişilik ATİB gurubu yorucu ama çok güzel geçen seyehatten dönmüş oldular.

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33