Kurban Bayramı Mesajı

Değerli Kardeşlerim,

Birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin daha da pekiştiği, komşuluk ilişkilerinin geliştiği, fakir ve kimsesizlerin gözetildiği, sevginin, şefkatin arttığı bir Kurban bayramına ve Hac dönemine yaklaşıyor olmanın sevincini heyacanını yaşıyoruz.

Temenni ve duâmız odur ki, bu bayramın ve Mübarek beldeler de edilecek duâların, kardeşliğin, sevginin, saygının hakka riayet etmenin, güven ve adaletin ön planda olduğu  bir dünya hayatına  vesile olmasıdır.

Kurban bayramı ve hac, birlik içinde duânın, yakarışın  kendini bilmenin, tefekkürün, yenilenmenin; sabrın, nefisleri terbiye etmenin  çaresizliği gidermenin,  yoksula, kimsesize, çaresize yakınlaşmanın onları hatırlamanın ve vâr olanı paylaşmanın  ahde vefa‘nın bayramıdır. 

Bayramlar, gündelik yaşam telaşına ara verip, soluklandığımız; yeniden manevi değerlerin, Bir olmanın, bir arada olabilmenin önemini ve yarınları birlikte kucaklamanın gerekliliğini hatırladığımız kutsal zamanlardır.

Biz, bayramların ruhunu, bayramların vesile kıldığı kardeşlik duygularını asırlardır içine sindirmiş; doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi birbirine kardeş kabul eden ve kucaklayan, Dil, Din Irk ayrımı gözetmeden hepsini bir gören İnancın, medeniyetin temsilcileriyiz.

Bizler için Mukaddes olan ve hiç bir zaman Siyasi çekişmelerin, hesapların, kısır döngülerin içerisinde heba olmasına müsade etmeyeceğimiz, bu değerlerimizin yaşadığımız her topluma bu mânada vereceği katkılar olduğuna inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün İslam âleminin Kurban bayramını tebrik eder, Allah katında Hac ibadetlerimizin, kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve paylaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve güven içinde yaşamasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz eder bu vesile ile en kalbi sevgi, saygı ve Muhabbetlerimi sunarım.

İhsan Öner

ATİB Genel Başkanı

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33