Ramazan Bayramı Mesajı

Maneviyat ikliminin en bereketli mevsimi olan Ramazan ayını geride bırakarak, mübarek Bayram gününe kavuşmuş bulunuyoruz.

Ramazanın rahmet ortamında, gücümüz yettiğince oruçlarımızı tutmaya, namazlarımızı kılmaya, fakirleri gözetmeye, düşkünlere yardım etmeye ve diğer dini görevlerimizi yerine getirmeye çalıştık. Böylece Allah’a karşı kulluk görevlerimizi yerine getirmenin manevi huzuru içinde Ramazan bayramının sevincini hep birlikte yaşıyoruz.

Bayramlar; Milli ve manevi değerlerin güçlenmesine, birlik-beraberlik ve sevgi-saygı bağlarının kuvvetlenmesine, yardımlaşma ve dayanışma ruhunun gelişmesine, küskünlüklere son verilmesine, büyüklerin, akrabaların, hastaların ziyaret edilmesine ve çocukların sevindirilmesine vesile olan istisnai  günlerdir.

Bayramlar; birlikte güzeldir. Birbirimizle ziyaretleşmeyi artırır, hayata neşe  katar. Dargınlık ve küskünlükleri giderir. Birbirimize güler yüzlü, merhametli ve  affedici  olmayı  telkin eder.

Bayramlar kardeşliği  canlandırır. Kardeşliğin önündeki kaba sert ve katı davranma, ayıp ve kusurları araştırmak, su-i zanda bulunma, bencillik gibi duygulardan  bizleri arındırmaya fırsattır.

Bayramlar;  ferdi ve gerekse toplumsal hayatımızın muhasebeye tabi tutulması gereken günlerdendir. Hz. Peygamberin" insanların en iyisi, - efendisi- başkalarına faydalı olan insandır" ilkesinden hareketle müslümanların birliği ve kardeşliği, dünyanın barış ve huzuru için neler yapabileceğimizi düşünmenin vesileleridir.

Her bir vatandaşımızın taşıdığı Müslüman kimliği ve Türk kimliği ile beraber çevresinde  farklı din ve aidiyetlere sahip insanlara inancının ve  kültürünün güzelliklerini hissettirmesi  gönülden arzu ettiğimiz  bir şeydir.

Dünyanın muhtelif yerlerinde zulme uğrayan, temel insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan çaresizce  kendine uzanacak yardım elini bekleyen bütün mazlum ve mağdurlara  Mevlam yardım eylesin. İslam dünyasını, içinde bulunduğu ateşten çıkarsın, teskin eylesin.

Müslümanlar arasında kardeşlik hukukunun ve ahlakının egemen olmasını  nasip etsin.

Bu duygu, düşünce ve dua ile Ramazan Bayramını tebrik eder, bu mübarek günlerin milletimizin dirlik ve birliğine, alem-i İslamın kardeşliğine ve bütün insanlığın huzuruna katkı olmasını dilerim.

İhsan Öner

ATİB Genel Başkanı

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33