ATİB Remscheid Derneğimiz de Geleneksel Kahvaltılı Ahde Vefa Programı

Türk insanı’nın Avrupa’ya göç edişinin 55.yılını geride bırakan Avrupa Türkleri, geride kalan bu zaman içerisinde kendilerini bu günlere taşıyan Gurbeti dahi Vatan haline getiren tam anlamı ile Tarih yazan ilk nesil ve yaptıklarını unutması mümkün değil. İşte bu şuur da olan ATİB Remscheid Türk Kültür Ocağı  geleneksel hâle getirdiği Ahde vefa Programına bir yenisini daha ekledi.

Derneğin kendi salonunda ilk nesil’den misafirlerin yanısıra  burada doğup büyüyen genç ve çocukarın kısacası torunlarında olması adeta nesiller buluşmasının güzel bir tablosuydu.

Dernek Kadın Kollarımızın takdire şayan bir gayretle hazırlamış oldukları kahvaltı sofrası ise Türk kadının becerisinin ve misafirperverlğinin de güzel bir örneği olarak hafızalarda yer etti.

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, Genel Başkan yardımcıları HarunKılıç ve Ramazan Özdemir, Genel Sekreter Nihat Murat, Genel Muhasip Cuma Kürklü, Kadın Teşkilatı başkanı Hacer Diker ve Gençlik teşkilatı başkanı Bekir Erzen beyler de bu programa katılarak 30.Kuruluş yıl dönümünü kutlayan ATİB’ in bu günlere gelmesinde de büyük emek ve gayreti bu mensupları ile bir teşekkür ifadesi olarak bir araya gelmenin sevincini yaşadılar.

T.C. Düsseldorf Muavin Konsolos Ahmet Erdem, Remscheid Belediye Başkanı ve yardımcısının yanısıra Remscheid Protestan Kilise temsilciside Davetliler arasındaydı.

Açış Konuşmasını Dernek Başkanı Tevfik Baylan’ın yaptığı program da Remscheid Belediye Başkanı kürsüye gelerek 15 yıldır tanıdığı Derneğin bu geçen sürede çok iyi bir mesafe katederek iyi insan yetiştirme konusunda önemli hizmetler verdiğini söyledi.

Konsolos Muavin Ahmet Erdem bey ´´Biz Konsolosluk mensupları olarak bu davetlere büyük bir mumnuniyetle icab etme gayreti içerisindeyiz ve davetiniz için teşekkür ederim. Söz almışken de önümüz de yapılacak olan Refarandum seçimleri için Konsolosluk olarak her türlü hizmete hazırız sizlerde vatandaşlık hakkınızı mutaka kullanınız.´´ dedi.

                                 

Daha sonra Kürsüye Davet edilen ATİB genel başkanı İhsan Öner Gerek Almanya da ve gerek Hollanda da son günler de yaşanan olaylara da değindiği konuşmasında ´´Avrupada ki ayrımcılığın Irkçılık noktasına gelmesi maalesef bizleri üzmektedir. T.C. Bakanlarına karşı gerek insani gerek siyasi gerekse Diplomatik Teamülleri hiçe sayarak takınılan bu tavır hiçbir şekilde kabul edilemez ve ATİB olarak şiddetle kınıyoruz. Ancak bu konularla ilgili açıklama yapma yetkisi olan herkesin sağ duyulu, hamasetten uzak bir davranış içerisinde bulunmaları sanırım meselenin çözümü konusunda etkili olacaktır´´ dedi. ´´Ayrıca yaklaşan Refarandum da biz ATİB olarak bugüne kadar hiç bir mensubumuza oyunu nasıl kullanacağını telkin etme durumunda olmadık, bu günde olmayız. Biz bu konuda tamamen vicdanların hür olarak hareket etmesinden yanayız diyerek Program da emeği geçen Dernek başkanımın şahsında tüm yönetime teşekkür ediyorum´´dedi.

   

Programın ardından ATİB Merkez Heyeti yapılacak bir toplantıya katılmak üzere Hollanda Rotterdam’a hareket etti.

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33