SALDIRILARI YAPANLARI VE BUNA GÖZ YUMANLARI UYARIYORUZ!

Sadece Almanya’da son üç haftada Türklerin ibadet ettikleri camilere, mescitlere tam 13 saldırı yapılmıştır. DİTİB’den yapılan açıklamada da belirtildiği gibi saldırganlar yaptığı saldırıları sosyal medyada paylaşmalarına rağmen failler yakalanmamakta ve en küçük meselede kıyameti koparan Alman medyası tarafından haber olarak bile dikkate alınmamaktadır.

Sürekli, demokratik hukuk devleti olarak tanıtılan Almanya’da neler olmaktadır? Burada yaşayan insanlar bu devletin şemsiyesi, hukuk dairesi içinde değil midirler? Onların can ve mal güvenliklerinden Almanya sorumlu değil midir? Bütün bu ilgisizlik, hatta sorumsuzluğun nasıl bir faciaya dönüşebileceğini Almanya hükumeti ve yetkilileri bilmiyorlar mı? Yoksa yine “Erdoğan” bahane edilerek buradaki Türkler suçlu ve suçsuz cezalandırılmak mı istenmektedir.

İki ülke arasında siyasi çekişmeler, ekonomik rekabet, hatta sürtüşmeler de olabilir. Ama bir ülkeyi ve insanları sürekli olumsuz sözlerle anmak, bunu artık bir psikolojik hastalık haline getirmek, Türkiye ve Türkler ne yapsa hep kötülemek ve düşmanca sözlerle nitelemek hangi aklın ve hangi politik görüşün sonucu olabilir acaba?

Biz Almanya’da yaşayan ve kendi çapında çeşitli hizmetler yapan sivil toplum kuruluşları olarak artık bu manasız çekişmenin son bulmasını ve olur olmaz meseleler yüzünden Almanların elli yıldan fazladır kendi hemşerileri olan Türkleri düşman konumuna oturtmamalarını, onların barış içinde yaşamalarını katkı sunmalarını bekliyoruz.

Herkesin bildiği gibi, bütün radikal söylemler, hareketler, kışkırtmalar devamlı ters tepki yaratmıştır. Türkiye’nin Afrin’de yaptıkları kendi güvenliği ve politik tutumu ile ilgili değerlendirilmeli ve burada yaşayan insanlar bundan sorumlu tutularak, onları cezalandırma yoluna gidilmemelidir Bunu yapanlara göz yumanlar, gerekli hassasiyeti göstermeyenler, hatta sevinenler, bu tür eylemlerin ülkeyi ileride nereye götüreceğini, her türlü terör eylemenin bir süre sonra buna göz yumanları da cezalandıracağını şimdiden görmelidirler.

Bizler sivil toplum kuruluşları olarak hem bu fütursuz eylemleri, hem de kendi vatandaş ve hemşerilerine sahip çıkmayan yetkilileri şiddetle kınıyor, onları akl-ı selime davet ederek bir an önce harekete geçmelerini bekliyoruz.

Avrupa Türk İslam Birliği Genel Başkanı

İhsan Öner

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33