TBMM KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU ATİB’İ ZİYARET ETTİ

Yurtdışında yaşayan Türk kadınlarının sorunlarını araştıran 'Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu' üyesi İstanbul milletvekilleri Tülay Kaynarca ve Dr. Sibel Özdemir ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları temsilcisi Fatma Bilim'den oluşan bir heyet ATİB'i ziyaret etti.

Heyet, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşı olan veya vatandaşdaşlıkdan izinle çıkmış kadınların ve ailelerin sorunları ve çözüm önerileri hakkında, ATİB Kadınlar Başkanı Hacer Diker'den bilgi ve tavsiyeler aldı.

ATİB Kadınlar Başkanı Hacer Diker, Avrupadaki kadınlarımız ve genç kızlarımıza yönelik ATİB dernek ve teşkilatlarında yapılan çalışmalar hakkında TBMM Komisyon üyelerini bilgilendirdi ve kendi gözlemlerinden bahsetti. Gelişmiş toplum olmanın yolunun eğitimli kadınlardan geçtiğini; bununda ancak, sürekliliği olan eğitim çalışmaları ile mümkün olduğunu dile getirdi.  ''ATİB, Avrupa Türk toplumunun beklentilerine göre hareket etmektedir'' mesajı verdi. 

Hacer Diker, ''Almanya geneline baktığımızda ikinci ve üçüncü kuşakta eğitim alarak, meslek sahibi olan, çalışan kadınların sayısı artsa da hâlâ bazı sorunların bulunduğunu görüyoruz. En büyük sorunların başında ise 'eğitim' geliyor. Yurtdışı Türkler Başkanlığı genç kızlarımıza yönelik çalışmalarda bizim gibi STK'ları desteklemelidir. Onbeş ve onyedi yaş grubundaki genç kızlarımıza verilecek özel bir din ve kültür dersleri ile Türk ailesini ayakta sağlam tutabiliriz. Bir aile ne kadar donanımlı ve bilinçli olursa, eşler arasındaki şiddet ve sorunların azaldığını görmek mümkündür'' dedi.

ATİB'i ziyaret eden 'TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu' heyetine Aile ve Sosyal Politikalar müşaviri A. Raci Mazi, Kefek Yaşama Uzmanı Hande Karabay Aydın ve Aile ve Sosyal Politikalar Ateşeliğinden Harun Kandemir eşlik ettiler.

ATİB-Union der Türkisch – Islamischen Kulturvereine in Europa e.V.
Neusser Str. 553 | D-50737 Köln | Tel: 00 49 (221) 316010 | Fax: 00 49 (221) 323420 | e-mail: info@atib.org
Bankverbindung: Sparkasse KölnBonn Konto Nr: 1900 69 61 86 | BLZ: 370 501 98 | IBAN: DE393705 0198 1900 6961 86 | BIC: COLSDE33