İletişim Kartı

Neusserstraße. 553 50737 Köln ​

7/27 Arayabilirsiniz!

Kısa adı ‘ATİB’ olan Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği 26. Olağan Kongresi, delegelerin katılımıyla Köln şehrinde gerçekleşti. 

ATİB NRW Bölge Başkanı Mehmet Arslan’nın açılış ve selamlama konuşmasının ardından Selahattin Saygın, Özlem Başöz, Selami Tok, Zeynel Besleney ve Melda Bayezit’ten oluşturulan Divan Heyeti kongreyi, Türk ve Alman İstiklal marşlarının okunmasıyla başlattı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından 25. Dönem faaliyet ve muhasebe raporlarının okunmasına geçildi. Delegelerin onayına sunulan her iki rapor, ibra edilerek geçmiş dönem idaresi hem faaliyet hem de mali olarak aklandı.

YILDIRIM, BAYRAĞI CENGİZ’E DEVRETTİ

Son iki dönem ATİB Genel Başkanlığını yapan Durmuş Yıldırım, delegelere hitab etmek için geldiği kürsüde, Almanya merkezli Avrupa’da varlığımızın devamı için gerekli olan sosyokültürel faaliyetleri Korona illetinin beraberinde getirdiği kısıtlamalara rağmen ekibiyle birlikte sürdürdüklerini belirterek, geçmiş dönem faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen teşkilat mensuplarıyla etkinliklere katılanlara teşekkür etti. Yeni vatan haline gelmiş başta Almanya olmak üzere Avrupa Türklerinin yaşadıkları ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarının kök kültürün devamı için yaptıkları çalışmaların gelecek nesiller açısından hayati ehemmiyet taşığını vurgulayarak, çoğunluk toplumu içinde azınlık olarak kültürel kimliğin önemine dikkat çekti.

Daha sonra geçilen ATİB 26. Dönem yönetimi seçiminde, kongrenin tek adayı ATİB eski Genel Sekreteri İmam Cengiz, delegelerin oy birliğiyle Genel Başkan seçilerek, Genel Başkanlık hizmet nöbetini Durmuş Yıldırım’dan devraldı. 

Genel yönetim, denetleme ve haysiyet ile istişare kurulu üyelikleri için yapılan seçimlerde ise, divana sunulan teklifte isimleri bulunan Bilal Darıyeri, Cengiz Cafer Tekin, Efendi Esen, Erol Kandemir, Fatih Çavuş, Hacı Mertaslan, Harun Kılıç, İhsan Gökçen, İlyas Çarpışan, Kamuran Dönmez, Mahmut Yılmaz, Mehmet Karaca, Mehmet Karataş, Melda Bayezit, Nihat Murat, Osman Altun, Özlem Başöz, Selami Tok, Seyit Timur, Şükrü Alpar Vakkas, Yücel Adım ve Zeynel Besleney Genel Yönetim Kuruluna; Aynur Şahin, Selma Yılmaz ve Yasemin Çavuş Kadın Kollarını temsilen; Mustafa Aktaş, Arzu Türkan ve Mehmet Emin Tüfekçi Gençlik Kolunu temsilen; Cihan Kürşat Başöz, Sümeyra Çimen ve Abdurrahman Tekin Yüksek Öğrenim Gençliğini temsilen; Kadir Hamurcu, Abdulcelil Akyüz, Şaban Duran, Nuh Yener, Hüseyin Kantaş, Metin Kurt ve Aydoğan Küçükal Denetleme ve Haysiyet Kuruluna; Musa Serdar Çelebi, Fikret Ekin, Selahattin Saygın, İhsan Öner, Durmuş Yıldırım, Muhsin Ceylan, Ali Paşa Akbaş ve Dursun Çavuş da İstişare Kuruluna seçildiler.

CENGİZ: TOPLUMDA GÖRÜNÜR OLMANIN YOLU, KATILIMDAN GEÇİYOR

Gidilen seçimlerin ardından kürsüye gelerek delegeler ve kongre misafirlerine hitab eden ATİB yeni Genel Başkanı İmam Cengiz, kongre delegelerin kendine gösterdikleri güven ve teveccühten dolayı teşekkürle başladığı konuşmasında, hizmet nöbet bayrağını kendilerine devreden eski Genel Başkan Durmuş Yıldırım’a yeni heyeti adına yaptığı teşekkür ederken, selefi Yıldırım, delegeler tarafından yoğun alkış aldı. 

Konuşmasına, 60’lı yıllarda başlayan işgücü göçüyle farklı kültürel kodlara sahip çoğunluk toplumu içinde geçicilikten kalıcılığa evrilmiş yani yaşadığı ülkenin yeni yerlileri haline gelmiş bizlerin, içinde bulunulan süreç ve devamında organizeli topluluk olmanın önemine dikkat çeken ATİB yeni Genel Başkanı İmam Cengiz, yeni vatanın toplumunda layıkıyla görünür olmak, barış ve huzur içinde birlikte yaşam için daha fazla artı değer üretme ile hayatın her alanına katılımlarla sıkıntılara çözüm odaklı gayretlerin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

“ATİB camiası olarak el ve gönül birliği içinde refiklerimiz STK’larla da ortak çalışma alanlarımızı daha da genişleterek, buralılık gereklerini sizlerin de şimdiye kadar olan destekleriyle büyüterek sürdürmek hedefimiz” diyen yeni Genel Başkan Cengiz, “Durmak, yavaşlamak yok. ATİB olarak şimdiye kadarki sosyal, kültürel çalışmalar başta tüm faaliyet alanlarımızdaki faaliyetlere yeni yüz ve vizyonlarla daha yoğun devam” sözleriyle bitirdi.  

ATİB 26. Dönem Kongresinin eğlence bölümünde sahne alan Halk Müziği sanatçısı Ahmet Baydaroğlu, Ozan Mustafa Turgut ve Ali Açıkgöz yönetiminde Türk Halk muziği korosunun icra ettikleri irfan türküleri ve marşları dinletisiyle kongre misafirleri  hoş vakit geçirdi.  

ATİB Köln Eğitim ve Uzum Merkezi 2 İmamı Süleyman Esen‘in okuduğu Asr süresi ile ATİB 26. Dönem Kongresi sona erdi.

Paylaş:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir