İletişim Kartı

Neusserstraße. 553 50737 Köln ​

7/27 Arayabilirsiniz!

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, mübarek Ramazan ayı münasebetiyle yayımladığı mesajında, bütün İslâm Âleminin Ramazan ayını tebrik ederek şöyle dedi:

Muhterem Müslümanlar,
Değerli Kardeşlerim,

İslam dünyası ve müslümanlar üzerinde bir çok tesiri ve önemi olan, ibadetlerin, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın, nefislerin terbiye edildiği, fakir ve yoksulların gözetildiği, sevap ve mükâfatın, af ve mağfiretin zirveye ulaştığı, on bir ayın sultanı mübarek Ramazan’a tekrar kavuşmanın sevinci ve heyecanı içindeyiz.  

Hamdolsun, bu sene Ramazan ayını ve oruç ibadetini camilerimizde ihya ve idrak edeceğiz. Birlikte iftar ve teravih namazları kılacağız. Her ne kadar Koronavirüs şartları gevşetilse de aşı ve maske gibi bazı kurallara yine de uymalıyız.  

Gerek insanlar arası, gerekse dost ve akraba çevresiyle olan dayanışma ve yakınlaşma bu ayın ruhuna ve manasına uygun olarak yerine getirilmelidir. Maalesef dünya genelinde savaşlar ve çatışmaların ardı arkası kesilmiyor. İnsanların barışa ve huzura muhtaç olduğu bir zamanda, bütün medeniyetlerin tarih boyunca merkezi olmuş Ortadoğu’da savaşın neticesi olarak zulüm, kan ve gözyaşı devam ederken şimdi de kuzeydoğu Avrupa’nın merkezinde dramatik bir (Ukrayna-Rusya) savaşı yaşanıyor. Milyonlarca insan evlerini ve yurtlarını terk ederek mülteci durumuna düşüyor ve en çok da bundan kadınlar, yaşlılar ve çocuklar etkileniyor. 

Orucun en önemli hikmetlerinden biri de açlık ve ızdırap içinde olanların acılarını hissetmek, onların sıkıntılarını paylaşarak dayanışma içerisinde olmaktır. Bu bakımdan biz, bu seneki Ramazan mottomuzu “Oruç, inanmışlığın farkındalığı ve insanlık dayanışmasıdır” diye belirledik. 

Unutmamak gerekir ki, Ramazan ayı zekat, sadaka, fitre ve cömertlik ayıdır. Bu sebeple bu mübarek ay, mutlaka Yüce Rabbimizin emri olan fitre, zekat, sadaka, yardım ve bağışlarımızla fakir, fukara, yoksul, mülteci ve ihtiyaç sahiplerine yapılacak yardımlarla da ayrı bir önem kazanacaktır. 

Diğer taraftan Avrupa’daki Müslümanlar olarak, farklı dinlere mensup insanlarla iftar sofralarında biraraya gelerek diyalog köprülerinin kurulması ve birlikte yaşamaya katkı sağlaması açısından, bu mübarek ayın bizler için ayrı bir önemi vardır.

Şu halde, mübarek Ramazan-ı Şerif ayına girdiğimiz bu günlerde manevi hazırlıklarımızı daha da artıralım. Dua, tövbe, istiğfar, Kur’an tilaveti, zikir, Salavat-ı Şerifeler, hayır ve güzel faaliyetleri gibi, Allah ve Rasulü‘nün emir ve tavsiyeleri doğrultusunda daha fazla meşgul olalım. Bütün haram ve günahlardan, malayani şeylerden uzak duralım. Allah’ın sevdiği ve razı olduğu bir kul olmaya gayret edelim. 

Bu duygu ve düşüncelerle idrak ettiğimiz Ramazan ayının, İslam dünyasına ve bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, siz değerli kardeşlerimin ve bütün Müslümanların Ramazan ayını tebrik ediyorum.

Durmuş Yıldırım


ATİB Genel Başkan

Paylaş:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir