İletişim Kartı

Neusserstraße. 553 50737 Köln ​

7/27 Arayabilirsiniz!

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, 17 Mart 2022 Perşembe günü Ramazan ayının müjdecisi olarak idrak ve ihya edilecek olan Berat Kandili (Gecesi) vesilesiyle yayımladığı mesajda şöyle dedi:

İki yılı aşkındır bütün insanlığı her bakımdan tesiri altına alan korona virüs salgını, aşıların yaygınlaşmasıyla hayat yavaş yavaş normalleşmeye başlamıştır. 

Artık camilerimizin kapalı olduğu, Cuma namazlarımızı kılamadığımız, derneklerimizde faaliyet yapamadığımız günleri geride bırakarak, camilerimizde ibadetlerimizi ve faaliyetlerimizi daha rahat yapabileceğiz bir döneme giriyoruz inşallah. 

İslam dinin de en faziletli gecelerden biri de Berat Kandili (gecesi)‘dir. Berat; bağış, af ve suç ya da cezadan kurtulmak manasındadır. Aynı zamanda, Kur’an ayı olarak da kabul edilen rahmet ve mağfiret mevsimi olan mübarek Ramazan ayına yaklaştığımızın bir müjdecisidir.

Mübarek Berat Gecesini ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır. Zira Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir Hadisi Şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesini ibadetle, gündüzünü oruçla geçiriniz. Çünkü o gece güneş batınca Allah’ü Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: “Benden af ve mağfiret dileyen yok mu, onu af ve mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim.” diye buyurur. (İbni Mâce, Sıyâm, 68)

Maalesef dünya ve insanlık zor bir süreçten geçiyor. Dünya’nın yarısı hastalık, açlık, yoksulluk, göç ve mülteci meseleleri ile baş etmeye çalışırken, diğer taraftan Ortadoğu’da bitmeyen vekalet ve çıkarlar savaşı devam ediyor. Şimdi de dünya ve insanlık alemi Rusya-Ukrayna arasındaki savaşı büyük bir endişeyle izliyor. 

Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili’nin af ve mağfiret çağrısının daha da yoğunlaştığı bu gecede, Kur’an okuyarak, tefekkür ve muhasebe yaparak; bizleri yoktan var eden, ezelî ve ebedî olan Yüce Rabbimize, aile efradımıza, çevremize, milletimize, içinde yaşadığımız topluma ve bütün insanlığa karşı olan görev ve sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Dininden ve milliyetinden bağımsız olarak insanlık büyük bir imtihanla karşı karşıyadır.  İnsanlığın böyle bir büyük imtihanla karşı karşıya kaldığı bugünlerde birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmalıyız.

Bugünlerde yaşanan bu olaylardan ibret ve ders alarak insanlık yeniden yaratılış fıtratına dönmelidir. Dünya insanlığına huzur ve barış hakim olması için dua ve niyazda bulunmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle Berat Kandilinizi en kalbi duygularla tebrik ediyor, bu gecenin, bütün insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tevbelerinin ve dualarının kabul edilerek arınma ve affedilmelerine vesile olmasını, arınmış ve affedilmiş olarak mübarek Ramazan-ı Şerif ayına ulaşmamızı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Durmuş Yıldırım


ATİB Genel Başkan

Paylaş:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir