İletişim Kartı

Neusserstraße. 553 50737 Köln ​

7/27 Arayabilirsiniz!

Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği (ATİB) 26. Dönem Genel Merkez Yönetimi, bölge teşkilatları ziyaretlerini sürdürüyor. İmam Cengiz Genel Başkanlığındaki ATİB yeni yönetimi (MYK), aldığı ilk kararlardan biri olan; teşkilatları mahallinde ziyaret etme kararının ikincisi ATİB Güney Almanya teşkilatlarından Salach kentinde gerçekleştirildi.

ATİB Baden-Württemberg (Ba-Wü) Bölgesi Genişletilmiş Bölge Toplantısını ATİB Salach Türk Kültür Derneği’nde yol arkadaşlarından ATİB Genel Sekreteri Özlem Başöz, ATİB Eğitim Koordinatörü Melda Bazeyit, ATİB Gençlik’ten Nisa Ulusoy, ATİB Basın Yayın ve Sosyal Medya Sorumlusu Muhsin Ceylan ile ATİB Danışma ve İstişare Kurlu Üyesi Dursun Cavuş’la ziyaret gerçekleştiren Genel Başkan İmam Cengiz, Salach Dernek Başkanı Yasin Bilici‘nin ev sahipliğinde Plochingen, Göppingen, Herrenberg ve Horb teşkilatı başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle biraraya geldi.

Ba-Wü Genişletilmiş Bölge toplantısının ilk günü, ev sahibi Salach Dernek Başkanı Yasin Bilici‘nin selamlama, ATİB Baden Württemberg Bölge Başkanı Murat Bayezit’in açılış konuşmasının akabinde, ATİB Kurucularından ve bölgenin dernek hizmetleriyle tanınmış simalarından İlyas Çimen’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 

ATİB 26. Dönem MYK’sının Ba-Wü Genişletilmiş Bölge toplantısı, Genel Başkan İmam Cengiz’in, Almanya merkezli Avrupa Türklerinin yaşadıkları ülkelerdeki durumları ve ATİB’in olaylara yaklaşımları hakkında yaptığı genel bir değerlendirme konuşmasının ardından, Genel Sekreter Özlem Başöz’ün ’’Göçmen toplumunda STK’ların konumu ve önemi’’ başlıkla devam ederken, ATİB Eğitim Koordinatörü Melda Bayezit’in ’’Kültürel değerlerin aktarılmasında eğitim çalışmaları’’ ve  Muhsin Ceylan’ın da ’’Almanya’nın ‘Yeni Yerlileri’ bizlerin medyadaki resmi’’ başlıklı konuşmalarıyla devam etti.

Dernek başkanları ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarının çalışmaları hakkında paylaşımlar yaptıkları Ba-Wü Genişletilmiş Bölge toplantısında, her derneğin bölgesindeki insanların ihtiyaçlarına göre daha geniş nasıl bir hizmet götürebilme ortak yolları konuşulup tartışılarak, fikir alışverişinde bulunuldu.

”SADECE ZİYARET EDİLEN DEĞİL, ZİYARET EDEN DE OLMAK İSTİYORUZ”

ATİB 26. Dönem MYK’sının Ba-Wü Genişletilmiş Bölge toplantısıyla ilgili bir açıklama yapan Genel Sekreter Özlem Başöz, ’’ATİB olarak, mahallerinde büyük özveriyle hizmet veren teşkilatlarımızı bizzat yerinde görüp, çalışmaların her türlü yükünü taşıyan, faaliyetleri gerçekleştiren yönetim kurullarımızın değerli üyeleri ve derneğimizdeki simalarla tanışmak, dernekçiliği yaşatmanın her türlü bedeline katlanan yol arkadaşlarımızı  görüp ortak yol haritası için istişare yolculuğumuzun ikincisini Salach’da oldukça geniş bir katılımla gerçekleştirdik. Bir gönül hareketi olan ATİB Camiası’nın insan diye derdi olan hizmet aktörlerinin yol kardeşliğinin kelimenin tam manasıyla gerçekleşmesi pratiğe dönüşmesi hedefiyle sadece genel merkezde ziyaret edilen değil, ziyaret eden olma kararımızın  ikincisini hayata geçirdik.’’ derken, ziyaret vesilesi ile ATİB Genel Merkez temsilcilerini ağırlayan ATİB Salach Dernek Başkanı Yasin Bilici ve yönetim kurulu üyeleriyle bölgeden gelen teşkilat temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür etti.

ATİB Genel Merkez ziyaret ekibine yönetim kurulları adına çalışmaları hakkında ve yaz tatili sonrası faaliyet planlarıyla ilgili bilgilendirmelerde bulunan ATİB 26. Dönem MYK’sının Ba-Wü Genişletilmiş Bölge toplantısı katılımcısı bölge dernek idarecileri, Korona salgınının da etkili olduğu uzun bir görüşme kesintisinin kendilerine yapılan bu istişare ziyaretiyle son bulduğu ve bunu gerçekleştiren ve de gelenek haline dönüştürmek isteyen ATİB Genel Merkezi temsilcilerini aralarında görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederken, daha yoğun dirsek temasıyla ortak çalışmalarla ilgili Genel Merkez’den geniş katılımlı istişare toplantıları uygulamasının bölge çaplı ilkine ev sahipliği yapmanın mutluğunu yaşadıklarını kaydederek, bu tür ziyaretlerin gelecekteki ATİB Camiası açısından hayati önem taşıdığına dikkat çekip, karar sahibi ATİB 26. Dönem MYK üyelerine teşekkürlerini aktardılar.

Almanya Güney Bölgesine inen ATİB Genel Merkez Heyeti’nin Ba-Wü Genişletilmiş Bölge toplantısının ilk gün buluşması yine İlyas Çimen’in okuduğu Asr Suresiyle sona ererken, Merkez Heyet, bölge ziyaretin ikinci gününde de, ATİB Göppingen Türk Kültür Derneği ve ATİB Kornwestheim Kültür ve Spor Derneği’ni ziyaret ederek, başkanlar ve yönetim kurulu üyelerinin yanısıra dernek üyelerinden sosyal, kültürel ve bilhassa eğitim çalışmaları hakkında bilgi alırken, bu çalışmalara genel merkez olarak katkılar konusunda fikir alış verişinde bulundu. 

ATİB Basın Bürosu:

Paylaş:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir