İletişim Kartı

Neusserstraße. 553 50737 Köln ​

7/27 Arayabilirsiniz!

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyonu, vatandaşlar ve Türk sivil örgüt temsilcileriye görüşmelerine Köln şehrinden başladı.

Köln Başkonsolosluğunda yapılan heyetin Almanya ziyaretine Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB)’i temsilen Genel Başkan İmam Cengiz, Genel Sekreter Özlem Başöz ve ATİB Gençlik Kolları’ndan Nisa Ulusoy katıldılar. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tatile girdiği dönemi Almanya’daki vatandaşlar ve Türk sivil kitle temsilcileriyle Düsseldorf, Essen ve Berlin’de dört gün görüşmeler yapacaklarını söyleyen (TBMM) Dilekçe Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma Satır, ziyaretlerinin iki amacı olduğunu belirterek, birincisinin Türk kökenli Alman vatandaşı olanların buradaki haklarını hatırlatmak, dilekçe haklarını kullanmalarını tavsiye etmek, önermek ve bu tür uygulamaların Türkiye’deki uygulamalarını anlatmak.’’ derken, ikinci gayelerinin de buralarda yaptıkları ziyaretlerde aldıkları, edindikleri bilgileri ve talepleri kendi komisyonlarının muhatapları olan (Alman) Dilekçe Komisyonu Başkanı’na vererek parlamenter diplomasi başlatmak olduğunu kaydetti. 

Toplantıya, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ile AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik’ten oluşan komisyon heyeti, katılımcılarla ağırlıklı olarak Almanya’da koruyucu aile ve gençlik dairesi, vatandaşlık ve dövizle askerlik konularında görüş alışverişinde bulundu. 

“Dilekçe komisyonunun denetim faaliyeti yapan bir komisyon olduğuna dikkat çeken Heyet başkanı Mihrimah Belma Satır, ’’Vatandaşlarımız bize her konuda dilek, talep, yorum, öneri, eleştiri gönderebilir. Bunlar hakkında biz çalışma yapıp yasal düzenleme gerekiyorsa milletvekillerine bir hazırlık yaptırarak, araştırma ihtiyacı varsa alt komisyonlar kuruyoruz sorunu çözmeye çalışıyoruz. TBMM Dilekçe Komisyonu’na siz Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları da müracaat edebilir. Tıpkı, Alman Anayasası’nın 17. maddesine göre ırk, dil, din, yaş fark etmeden eyalet veya federal düzeydeki dilekçe komisyonlarına müracaat edilebildiği gibi’’ derken, bunun demokrasi gereği doğru bir hak arama yöntemi olduğunu belirtti.

Paylaş:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir