İletişim Kartı

Neusserstraße. 553 50737 Köln ​

7/27 Arayabilirsiniz!

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Almanya’yla Türkiye arasında 30 Ekim 1961 tarihinde yapılan Türk İşgücü Anlaşması’nın 60. yıl dönümü münasebetiyla aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır:
 

 “Misafir  İşçi”likten kalıcılığa dönüşen göç sürecinde Almanyalı veya Avrupalı Türklerin yeni nesillerinin birinci ve ikinci nesilden daha fazla buralı ve yerli olmaya başlaması, birlikte yaşadığımız toplumların ayrılmaz bir parçası olduğumuzun ispatıdır. 
 

Gerek Almanya, gerekse diğer Avrupa ülkelerindeki Türk göçmenler olarak,  geçen zaman içinde bir tarafta alın teri ve el emeğiyle ekmeğimizi kazanırken, diğer tarafta ölümle sonuçlanan ırkçı saldırılara ve hak etmediğimiz karalama kampanyalarına maruz kaldık. 
 

İlk gelen işçi kafilesinden beri Almanya’nın bugünkü refah seviyesine gelmesi için biz de Alman toplumuyla birlikte alın teri döktük, emek harcadık. Almanya’ya dün olduğu gibi bugün de yük olmadık, tersine ülkenin yükünü hafifletenlerden olduk. 
 

Göçün 60. yılında özellikle anavatan Türkiye’den, bir-iki sözlü ve sembolik kutlamaların dışında daha kalıcı ve kapsamlı etkinlikler beklerdik. 
 

Göçün 60. yılında  Avrupa Türk toplumu olarak eğitim ve refah seviyemiz giderek artarken, özellikle anadil Türkçe’mizin giderek zayıflaması bizi endişelendirmektedir. 

Herşeye rağmen birlikte yaşadığımız toplum hayatının içinde dünden daha çok katılımcı bireyler olarak varlığımızı sürdürmeğe kararlıyız.
 

Almanya’ya Türk İşgücü Anlaşması’nın 60. yıl dönümünde, daha iyi bir geçim standartı yakalamak için çıktığı gurbet yolunda Hakk’ın rahmetine kavuşmuşlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı bir ömür diliyorum. 

Durmuş Yıldırım


ATİB Genel Başkan

Paylaş:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir