Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
Türkiye' ye, "Soykırım" Dayatmasından Vazgeçin

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner,1915 yılında Osmanlı Devleti içindeki Ermeni tehcirinin(zorunlu göç) 100. yıldönümü münasebetiyle aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır:

"Birinci Dünya Savaşı'nın işgalci güçleri, bir taraftan Osmanlı Devleti'nin vatandaşı azınlıkları içerden kışkırtarak, diğer taraftan da ölüm kusan silahlarıyla her cepheden saldırarak Osmanlı İmparatorluğu'nu bölüp parçalamayı başardı.

Asırlarca birlikte barış ve huzur içinde yaşadığımız Ermeni azınlığın başkaldırması neticesinde iç isyanlar çıkmış, Türk ve Ermeni olmak üzere, her iki taraftan da binlerce insan hayatını kaybetmiştir.

Bu trajedik olayın 100. yıldönümü bahane edilerek, Türkiye'ye karşı yeni bir "Haçlı Seferi"nin başlatılmasına Vatikan'ın öncülük etmesi son derece düşündürücüdür. Aynı şekilde, bir siyasi kurum olan Avrupa Parlemantosu'nun da, "Türkiye soykırımı tanısın" gibi siyasi emrivakiyle Türkiye'ye baskı yapmaya çalışmasının ters tepki yapacağına ve Türk-Ermeni yakınlaşmasına zarar vereceğine inanmaktayız.

Yıllardan beri Türkiye'nin; "Tarihi bir olayın araştırmasını, her iki tarafın tarihcilerine bırakalım" teklifine adeta kulak tıkanmış ve Türkiye, bir "soykırım" oldu-bittisine getirilmek istenmiştir.

Daha 1992 yılında Ermenilerin, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesi Hocalı'da, yüzlerce Azerbaycan Türküne uyguladıkları soykırıma sessiz kalanların, sözkonusu Müslüman-Türk olunca ne derece tek taraflı oldukları zaten ayanbeyen ortadaydı.

Tarih boyunca farklı ırklara ve dinlere mensup toplumlarla birlikte yaşama tecrübesine ve medeniyet anlayışına sahip Türklere, yapmadıkları bir olayı zoraki kabul ettirmeğe yeltenmek, bir netice vermeyeceği gibi, halklar arasındaki yakınlaşmaya da katkı sağlamayacaktır.

Avrupa'da yaşayan milyonlarca göçmen Türkler olarak, politikacıların ve medyanın, tarihe mal olmuş olayları, sahanın uzmanlarına bırakmalarını ve daha sorumlu davranarak yeni bir Türk/Müslüman düşmanlığına zemin hazırlamaktan vazgeçmelerini ümit ediyoruz.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı