Referans Referans Referans Referans Referans


Seçimin Galibi Türkiye’dir

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Türkiye Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimleri sonuçlarıyla ilgili ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım’ın yaptığı basın açıklaması:

Türk seçmeninin %87’ler gibi yüksek bir katılımla ve “ileri demokrasi ülkeleri”ndeki demokratik olgunluğu aratmayacak düzeyde bir seçim gerçekleştirmiş olması, Türk Milleti ve demokrasisi adına memnuniyet verici bir durumdur.

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleriyle, ‘Başkanlık Sistemi’nin kabul edilişi, Cumhuriyet tarihimizde yeni bir dönem başlangıcıdır. Türk seçmeninin hür iradesiyle perçinlenen yeni sistemin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Son yıllarda Türkiye-Almanya ve bazı AB ülkeleri arasında, özellikle seçimler sürecinde gerilen siyasî ortamdan en fazla zarar gören Avrupalı Türkler oldu. Artık bundan sonra gerek Türkiye ve gerekse Almanya’dan, Avrupalı Türkler olarak, tarihi Türk-Alman dostluğunun yeniden tesisi için karşılıklı adımların atılmasını bekliyoruz.

Bize göre, 24 Haziran Seçimlerinin asıl galibi Türk seçmeni ve demokrasisi olmuştur. Başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Büyük Millet Meclisi’nin yeni üyeleri bütün milletvekillerini tebrik ediyor, ülkemizin kalkınması, barış ve huzurun tesisi adına yeni dönemde başarılar diliyorum.

Durmuş Yıldırım
Genel Başkan