Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
“Çifte Vadandaşlık Hakkımızı İstiyoruz“

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, özellikle Türkleri ilgilendiren "Çifte Vatandaşlık" konusunda, KRV- SPD'sinin ileri gelen siyasilerinin yaptıkları açıklamaları hatırlatarak, elimizden alınan bu hakkımızın iade edilmesini istiyoruz, dedi. Öner, konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:

Türklerin en fazla yaşadığı eyalet olan KRV'nin SPD'li Başbakanı Sayın Hannelora Kraft, seçim propagandaları esnasında, "çifte vatandaşlık"tan yana beyanatlar veriyor ve Federal düzeyde muhtemel bir SPD iktidarında, çifte vatandaşlık hakkının verilmesi yönünde çalışma yapacaklarını söylüyordu.

Yine Kuzey Ren Vestfalya Hükümeti'nin SPD'li Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanı Guntram Schneider ve İçişleri Bakanı Ralf Jäger, yaptıkları açıklamalarda; yabancı kökenlilerin tek ülke vatandaşlığına zorlanmalarını doğru bulmadıklarını ve "çifte vatandaşlık" hakkının muhafaza edilmesinden yana olduklarını beyan etmişlerdi. Benzeri açıklamaları Yeşiller ve Sol Parti ileri gelenleri de zaten dile getiriyorlar.

Şimdi Federal Almanya seçimleri yaklaşırken, özellikle SPD'lilerden ve KRV'nin SPD'li Başbakanı Sayın Hannelora Kraft'ın bu istikamette adım atmasını, girişimde bulunmasını bekliyoruz. Bunun sadece bir "seçim vaadi" olarak kalmamasını temenni ediyoruz.

Burada yetişen genç nesil Türklerin, 23 yaşına kadar vatandaşlık konusunda; ya Alman ya da Türk vatandaşlığı arasında bir dayatmayla karşı karşıya kalmasının ne insani, ne hukuki ve ne de medeni bir yönü vardır.

Bütün ümidimiz ve temennimiz; önümüzdeki Federal Almanya seçimlerinin akabinde, siyasi partilerden bağımsız olarak, kurulacak hükümetin, elimizden alınan çifte vatandaşlık hakkımızın tekrar iade edilmesidir.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı