Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
“İdam Cezaları Derhal Kaldırılmalıdır!”

Mısır’da bir yerel mahkemenin verdiği toplu idam kararlarına karşı, ATİB Genel Başkanı İhsan Öner aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır:

İçinde bulunduğumuz 21. Yüzyılda insanlık, Mısır’da eşi benzeri olmayan bir firavun despotizmiyle karşı karşıyadır. Bir Mısır mahkemesinin, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Başbakan Mursi’nin taraftarları gerekçesiyle 529 kişiye bir çırpıda idam kararı vermesi, herşeyden önce bir hukuk skandalıdır!

İnsan hakları ve demokrasi sözkonusu olduğunda, söyleyecek çok sözü olan Batı’lı güçlerin bu kadar sessiz kalması; Mısır’dan yükselen mazlumların çığlıklarına kulaklarını tıkaması; ikiyüzlülüğün ve çifte standardın ta kendisidir. Bazen katledilen balinalar için ayaklanan Batı kamuoyunun, Suriye’de ve Mısır’da katledilen insanlar için aynı hassasiyeti göstermemesi de, ayrıca manidar ve insanlık adına bir o kadar da üzüntü vericidir.

Fakat bizi onlardan daha çok üzen ve düşündüren, Müslümanların sessizliği ve tavırsızlığıdır. Türkiye gibi bir-iki ülkenin dışında, sanki İslam dünyasının üzerine ölü toprağı serpilmiş…

Biz ATİB camiası olarak, dini aidiyetinden ve milliyetinden bağımsız olarak, yapılan her türlü adaletsizliğe, insan hakları ve insanlık haysiyetine karşı zorbalığa sessiz kalmayacağız. Bu cümleden hareketle; Mısır’da darbecilerin ve onların maşası haline gelmiş mahkemelerin, bu keyfi tutumlarına son vermelerini ve idam kararlarının derhal kaldırılmalarını talep ediyoruz!

Halkın hür iradesiyle işbaşına getirilmiş hükümeti silah zoruyla deviren diktatörleri ve onların destekçilerin şiddetle kınıyoruz.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı