Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
"İslam’sız Müslüman Olur mu?"

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, Almanya Cumhurbaşkanı Sayın Joachim Gauck’un “Die Zeit” gazetesiyle yaptığı söyleşinin bir bölümünde Almanya Müslümanları ve İslam’la ilgili değerlendirmelerine istinaden aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Gauck, bundan birkaç ay önce görevi devralırken yaptığı konuşmada, Almanya’daki farklılıklara vurgu yaparak kucaklayıcı bir mesaj vermesi, biz Müslüman Azınlığı memnun etmişti. Fakat şimdi haftalık bir gazeteyle yaptığı söyleşinin bir yerinde, kendisinden önceki Cumhurbaşkanı Sayın Wulff’un, “İslam Almanya’ya aittir” sözünü olduğu gibi kabullenmediğini fakat bununla murat edileni kabullendiğini ifade etmiş. Sayın Cumhurbaşkanı Gauck’un bir önceki mevkidaşı gibi düşünmesini elbette bekleyemeyiz. Fakat İslam’ı dışarıda tutarak, “Burda yaşayan müslümanlar buraya aittir” türünden değerlendirmesini de anlamakta zorlandık.

Zaten yıllardan beri Almanya Müslümanlarına karşı giderek artan ve tehlikeli bir boyuta ulaşan önyargıların, daha da pekişmesinden ve artmasından endişe ediyoruz. Çünkü; Sayın Cumhurbaşkanı’nın ifadesinden, müslümanları kabul ediyoruz fakat İslam’ı değil, neticesi çıkar ki, bu da özellikle İslam karşıtı aşırı uçların yürüttükleri propagandayı daha güçlendirecektir. Zaten, "Müslüman içeri, İslam dışarı” türünden bir yaklaşımın Almanya gerçeğiyle örtüşmediği ortadadır...

Kendisini bir entelektüel olarak tanıdığımız Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözkonusu röportajda, İslam’ın Avrupa’ya katkısı olmadığını ayrıca iddia etmesine de bir mana veremedik. Halbuki, kadim Yunan düşünürlerinin eserlerini Arapça’ya tercüme ettikten sonra Batı dillerine ve düşünce hayatına kazandıranların müslümanlar olduğunu en iyi bilenlerden birisi de Sayın Gauck olduğuna inanıyoruz.

Müslümanı kabul edip İslam’ı görmemezlikten gelmenin mantığını bize kim ve nasıl izah edebilir? Hıristiyanlık olmadan hıristiyan olunamayacağı gibi, İslam’sız da müslümanlık olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ifadeleri, Müslüman Azınlık olarak, 50 yıllık geçmişimize rağmen, henüz daha kültürel farklılıklarımızla birlikte kabul görmediğimizin bir işaretidir."

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı