Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
"Yeni Solingenler Yaşanmasın"

29 Mayıs 1993 tarihinde Genç Ailesi’ne mensup beş Türk' ün kundaklama sonucu yakılarak öldürülmeleri, Almanya Göçmen Türkleri açısından bir kırılma noktasıdır. Bu tarih, aynı zamanda acının, kendinden olmayanlara tahammülsüzlüğün, yeniden hortlayan ırkçılığın da hafızalarda yer ettiği bir gündür. İşte böylesi bir facianın bugün itibariyle 22. Yılını, bir daha tekerrür etmemesi ümideyle anmak isterdik.

Fakat “Solingen Faciası” üzerine, bütün uyarılara rağmen, yenileri eklenerek bugünlere gelindi. Yine “Döner Cinayetleri” olarak kamuoyuna lanse edilen, bilahare bir tesadüf eseri ortaya çıkan “Neonazi Seri Cinayetleri” ise, özellikle biz Türk Göçmenlere karşı planlı bir şekilde gerçekleştirilmiş katliamlar olması, Almanya’daki Türk düşmanlığının korkunçluğunu gözler önüne serdi.

Almanya’da ki Irkçı saldırılarda Solingen ne ilk ne de son olmuştur. Dün, Solingen’li Türkleri yakanlar için,“ onlar daha çocuktular” diyenler, sekiz Türkü, bir Yunanı ve bir de polisi öldürenler için ne diyebilirler?... Almanya’nın yaşanılan bu tür olumsuz olayları ve derin yapıları en ince detayına kadar açıklığa kavuşturması gerekmektedir.

Biz,Türkleri veya Müslümanları yıllardan beri hedef alan toptan karalama ve hedef gösterme kampanyalarına karşı, bu zihniyette olanların marjinal bir grup olduklarına inanıyor ve temenni ediyoruz. Ancak, giderek artan Türk/Müslüman önyargısı, bizi ümitsizliğe düşürüyor. Kültürel farklılığımıza karşı tahammülsüzlük, Türk/Müslüman azınlığa hep şüpheci ve dışlayıcı gözle bakış artık son bulmalıdır!

Yerleştiği ülkeyi kendine yurt edinmekten başka gayesi olmayan ve vatandaşlığın gereğini yerine getirme gayreti içinde olan Türk azınlık, yarım asırlık geçmişine rağmen hâlâ öteki muamelesi görmekten kurtarılmalıdır...

Almanya’daki sosyal barışa hizmet etmeyi kendine gaye edinmiş olan ATİB, Solingen Faciası’nın 22. Yılını anarken, her yıl olduğu gibi; Solingen ve diğer ırkçı saldırılarda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dilerken, bir daha Solingen’lerin yaşanmamasını temenni ediyoruz.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı