Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Dernekleri Çanakkale 100. Yıl Kutlamaları

Gerek Türk tarihi gerekse Dünya tarihi açısından çok önem arzeden Çanakkale savaşlarının 100. Yıl dönümü münasebetiyle ATİB e bağlı derneklerde kutlama anma ve anlama programları devam ediyor. Çocukların ve gençlerin dahil olduğu Çanakkale' yi anlatan piyesler, heyecanla okudukları duygu yüklü şiirler ve hep bir ağızdan söylenen türkülerle bir çok derneğimizde çoşkulu kutlamalar yapıldı.

İşte bu derneklerimizin hazırladığı Çanakkale programlarının bazılarından kısa kısa notlara ve sizler için derlediğimiz karelere yer vermeye çalıştık...


Kınalı Hasanların, Seyit Onbaşıların Torunlarıyla Çanakkale

Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıldönümü münasebetiyle ATİB teşkilatlarında düzenlenen anma proğramları her zamankinden daha çoşkulu ve daha yüksek katılımlarla gerçekleşti.


ATİB-Köln Eğitim ve Uyum Merkezi'nin düzenlediği "100. Yılında Çanakkale" proğramına, Kınalı Hasanların, Seyit Onbaşıların Almanya'da doğmuş torunları damgasnı vurdu. Kuran-ı Kerim ve şehitlerin ruhuna okunan Fatihalardan sonra hep bir ağızdan İstiklal Marşı'mız okundu. ATİB Genel Merkez konferans salonunu dolduran her yaştan kadınlı erkekli Almanya Türkleri, dedelerinin canları pahasına kahramanca savundukları vatan topraklarını ve tarihe "Çanakkale Geçilmez" diye unutulmayacak bir not düştükleri o destannımsı zaferi idrak ettiler.


Köln Eğitim ve Uyum Merkezi Başkanı Mehmet Karataş ve ekibiyle, Genel Merkez-Weidenpech Camii Din Görevlisi Seyit Lüleci'nin koordineli çalışması neticesinde çocukların önplanda olduğu güzel bir proğram gerçekleştirildi. Kız ve erkek çocukların okudukları şiirler ve Çanakkale Savaşı'nı canlandıran piyesleriyle seyircilere duygulu anlar yaşattılar.


Kamuran Dönmez'in sunuculuğunu yaptığı 100. Yılında Çanakkale proğramının konuşmacıları, ATİB Genel Başkan Başdanışmanı Mahut Aşkar ve Din Görevlisi Seyit Lüleci idi. Her iki konuşmacı da, 250 binin üzerinde şehit verilerek kazanılan Çanakkale Savaşı'nı değişik boyutlarıyla anlattılar.


Daha sonra Ozan Yusuf Polatoğlu, Çanakkale'yi sazı ve türküleriyle dile getirdi, okuduğu marşlara salondakiler koro halinde eşlik ettiler. Proğramın sonunda ATİB-Köln Eğitim ve Uyum Merkezi tarafından, konuşmacılara ve çocukların hazırlanmasında büyük emek harcayan kadınlara birer demet çiçek takdim edildi.


ATİB Oberhausen Türk Kültür Merkezinde Çanakkale Coşkusu

ATİB in yıllık faaliyet takvimini takip etme gayreti içerisinde çalışmalar yapan Oberhausen Türk kültür merkezi derneği de başta Dernek başkanı Hidayet Kavasoğlu ve yönetim kurulu olmak üzere dernek din görevlisi İsmail Turfal hocanın öncülük ettiği Kahvaltı ve ardından da bir kutlama ve anma proğramı gerçekleştirdi.

Dernek başkanı Hidayet Kavasoğlu yaptığı açış konuşmasında” Çanakkale Ruhunu anlayan bir nesil yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Her konuda bize destek olan İsmail Turfal Hocamıza özellikle teşekkür ediyorum.” dedi.

Daha sonra kürsüye davet edilen İlahiyatçı İsmail Turfal hoca Çanakkale savaşlarının bir iman mücadelesi olduğunu belirterek,metrekareye 6 bin merminin düştüğü bir savaşda yaşanan gerçekleri bir hamaset hikayesi gibi yorumlayarak hafife alan bir kesim var. orada bir din,bir iman mücadelesi verilmiştir. Dolayısıyla bu gerçekleri hamaset olarak görmek başta şehitlerimiz olmak üzere tarihede yapılan haksızlıktır.”dedi.

Okudukları şiirlerin yanısıra güzel Türkçeleriylede dikkat çeken çocuklar oldukça begeni topladı. Programın sonunda kürsüye davet edilen ATİB genel başkan yardımcısı Harun Kılıç ”Değerlerimizi öğrenebileceğimiz mekanlar olan evlerimizi ve derneklerimizi Çanakkale ruhuyla idare etmek o anlayışlada yaşatmak zorundayız aksi takdirde bize ait olmayan sokaklarda ve okullarda bize ait olmayan bir nesil yetişir “ dedi.


ATİB Dortmund Türk Kültür Merkezi Çanakkale Zaferini Kutladı

ATİB ne bağlı derneklerde Çanakkale zaferinin 100.yıldönümü münasebetiyle yapılan anma ve anlama proğramlarının biriside Dortmund Türk Kültür Ocağında gerçekleşti.

Dernek Başkanı İlyas Çarpışan ve yönetim kurulunun gayretli çalışmalarının yanısıra din görevlisi Yüksel Eroğlu Hocanın Çocuklar ve gençlerle hazırlamış olduğu Türkü ,şiir, ilahi dolu proğram misafirlere güzel bir akşam yaşattı.


ATİB Mülheim Teşkilatında Büyük Kutlama

Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümünde ATİB Mülheim Teşkilatı gücünü gösterdi ve büyük bir toplantıya imza attı.


Törene DİTİB Ulucami imamı Celaleddin Demirtaş ile IGMG Camii imamı Hasan Yeşilırmak cemaatlarıyla teşrif ettiler. ATİB Oberhausen Teşkilatı Başkanı Hidayet Kavasoğlu'da toplantıda hazır bulundu.


Tören saat 14'de Oberhausen Camii Din Görevlisi İsmail Tafal'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından hep birlikte İstiklal Marşımız okundu. Mülheim Teşkilatı Başkanlığına yeni seçilen Cengiz Çelik bey günün anlam ve önemini belirten bir açılış toplantısı yaptı, Çanakkale Savaşı'nın kısaca tarihçesini anlattı ve davetlilere katılımları için teşekkür etti.


Yeniden söz alan Mülheim Camii Din Görevlisi Süleyman Altıntaş; ''Mehmet Akif'siz Çanakkale Savaşını anmak mümkün değildir'' diyerek Çanakkale Şiiri'nden dörtlükler okudu. ''Bu mücadele iki şey için verildi: Mabetlere ve Mahremlere namahrem eli değmesin istedik. Bu büyük zaferden 100 yıl sonra da vatanının bedel ödeyerek korunabileceğinin şuurunda olmalıyız. Bir millet ancak milli dinamikleri ile ayakta durabilir. Batı'nın 'Hasta Adam' olarark nitelediği bir millet en zor şartlarda 'Çanakkale Geçilmez' demiştir. O yüzden tarihimizi unutmamalıyız'' dedi.


Mülheim ATİB Teşkilatı gençlerinin hazırlayıp sunduğu 4 bölümlük piyes seyircilere duygulu anlar yaşattı. Çanakkale Savaşı öncesi ve sırasında yaşanmış olayları başarıyla temsil eden gençler izleyicilerden alkış aldılar. Sahne aralarında önce Kızlar Grubu, sonra Erkekler Grubu ilahiler okudular. ATİB Mülheim Kızlar Kolundan Eslem Yavuz, Ayşe Karakuş, Beyza Karakuş, Miray Kökdemir, Havva Kökdemir ve Ülkü İnce okudukları destansı şiirlerle dinleyicilerin gönlünde taht kurdular. Yine ATİB Mülheim Gençler Kolundan Mustafa Kaya, Muzaffer Saygılı ve Emirhan Gedikli milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinden oluşan dinleti sundular.


Toplantının onur konuğu olarak kürsüye çağrılan ATİB Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker, ''Çanakkale, Kadınların da Zaferidir' isimli sunumuyla unutulan bir gerçeği hatırlattı. ''Çanakkale Savaşları’nda Türk kadınlarının sanıldığının aksine sadece cephe gerisinde değil, siperlerde de düşmana karşı Mehmetçiklerin yanında göğüs göğüse çarpıştığı görülmektedir'' diyen Hacer Diker; konuyla ilgili yabancı basında çıkan haberler ile İngiliz askerlerin hatıralarından örnekler verdi. ''Vatanı ve milletine karşı vazifesini yapmış olmanın haklı gururunu yaşayan bir kadındır, annedir Türk kadını..Fakat artık bugün cepheler değişti! Evlerimiz birer Çanakkale oldu! Derneklerimiz Gelibolu oldu. Yozlaşan ahlaki değerlerimiz ve yıkılan yuvalarımızı korumak yeni mücadele alanımız oldu'' diyerek ATİB Teşkilatı üyesi hanımları sorumluluk almaya çağırdı.

Genç yaşlı tüm izleyicilerin hep birlikte seslendirdiği 'Çanakkale Türküsü'nün ardından okunan 'Asr Suresi' ile toplantı sona erdi.