Referans Referans Referans Referans Referans Referans


Kısa adı ATİB olan, Avrupa Türk-İslam Kültür Dernekleri Birliği Genel Başkanı Sayın Durmuş Yıldırım, Kurban Bayramı münasebetiyle bir Bayram mesajı yayınlayarak bütün İslâm Âleminin Bayramını tebrik etti.

Kurban Bayramı Müslümanların iki büyük bayramlarından biridir. Bütün ibadetlerimizde olduğu gibi, Kurban ibadetide, Allah yolunda samimiyetin, fedakârlığın, cömertliğin ve teslimiyetin ifadesidir. Ayrıca kurban, insanın Allah’a yaklaşmasına ve O’nun rızasını kazanmasına vesile olan bir ibadettir.Yine Kurban ibadeti, İslam dinindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en çarpıcı örneklerinden biridir.

Bu vesileyle, yıllardır ATİB Hilal Yardım Organizasyonumuz aracılığıyla Türkiye’den Afrika’ya, Balkanlardan uzak Asya’ya, Ortadoğu’ya ve dünya’nın bir çok yerine mağdur ve muhtaçlara Avrupa’daki kardeşlerimizin ve mensuplarımızın vekalet yoluyla kurbanlarını keserek ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Böylece onların dert ve sıkıntılarına ortak olduğumuzu, kardeşlerimizi unutmadığımızı hatırlatmış oluyoruz...

Bayramlar, sevinçlerin paylaşıldığı, gönüllerin coştuğu, kalplerin yumuşadığı, dargınların barıştığı, akraba ve komşuların ziyaret edildiği, yetim ve kimsesizlerin sevindirildiği önemli zaman dilimleridir.

Bayramlar; aynı inanç, aynı duygu ve aynı düşünceleri paylaşan insanların birlikte sevindiği müstesna günlerdir. Bayramlar, Cenab-ı Hak’kın Mü’minlere manevi bir ziyafetidir. Bayramlar, neşe, sevinç, sevme, sevilme ve sevindirme günleridir. Kardeşlik duygularının perçinleştiği, milli birlik ve beraberliğin pekiştiği, sevgi, saygı, şefkat ve merhamet duygularının coştuğu günlerdir.

O halde, bayramlarımızı bu anlamda en hayırlı olabilecek şekilde değerlendirmeliyiz.

Bayramlarımız, millet olarak kimliğimizin bir parçasıdır. Kimliğimizin bu önemli parçasını gelecek kuşaklara aktarmak İslami ve Milli bir görevdir. Bu bakımdan bayramın, güzel geleneklerimizden uzaklaştırılarak sıradan bir tatil fırsatı gibi değerlendirilmesine yönelik anlayıştan uzak kalmalıyız.

Bugün Ülke ve İslam Dünyası olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bu bakımdan Bayramlarımız, milli ve islami birlik ve beraberliğimizin, kardeşlik ve dostluğumuzun perçinleştiği günlerdir. Buna özen göstermeliyiz. Dünyanın çeşitli yerlerinde bayram sevinci yaşayamayan Müslüman kardeşlerimiz için de dua etmeliyiz. Ailece ve milletçe huzur ve mutluluğumuzun, milli birlik ve beraberliğimizin devamı için gerekli gayreti göstermeliyiz.

Diğer taraftan Avrupa’daki Müslümanlar olarak, farklı dinlere mensup insanlarada kurban etinden ikramda bulunarak, biraraya gelerek diyalog köprülerinin kurulması ve birlikte yaşamaya katkı sağlamalıyız.

Bu duygu ve temennilerle, Mübarek Kurban Bayramınızı en kalbi duygularla tebrik ediyor, Ülkemize, Milletimize, İslam dünyasına, içerisinde yaşadığımız ülkelere ve bütün insanlığa huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Durmuş Yıldırım
ATİB Genel Başkanı